KlubWypraw.gif

Klub Wypraw Dotykanie Świata
Fundacja Marka Kamińskiego

Maroko

Fotowyprawa: Maroko 2011

7 dni (5 - 11 listopada 2011)

O wyprawie

Na początku listopada zapraszamy na wyprawę na marokańskie Południe - do jednego z najbardziej fotogenicznych regionów świata. W ciągu 7 dni spotkamy zaklinaczy węży, odwiedzimy zaułki Marakeszu i gliniane fortece wśród gajów palmowych, będziemy fotografować gwiazdy nad pustynią, zapuścimy się w jeden z kanionów gór Atlas. Jedną noc spędzimy w najbardziej malowniczej wiosce świata – tam, gdzie kręcono takie filmy jak „Gladiator”, „Mumię” czy „Ostatnie kuszenie Chrystusa”.

Termin: od 5 do 11 listopada 2011

To wyprawa fotograficzna – rozplanowana tak, aby w być w najciekawszych miejscach wówczas, gdy jest najlepsze światło. W każdym z miejsc, które odwiedzimy, będzie czas na fotografowanie – bez pośpiechu, popędzania i innych „atrakcji”, które towarzyszą typowym wycieczkom objazdowym. Żadnych fabryk dywanów, alabastrów, perfum i innych „stałych fragmentów gry” typowych wycieczek objazdowych. Najmniej fotogeniczna, środkowa pora dnia przeznaczona będzie na przejazdy. Do dyspozycji będą redaktorzy miesięcznika Digital Foto Video, który będą służyć pomocą i wiedzą wszystkim mniej zaawansowanym miłośnikom fotografii.

Prowadzący:

Sławek Adamczak Sławomir Adamczak – przewodnik, miłośnik gór, pustyni i świata islamu, autor praktycznego przewodnika po Maroku.
 
Ewa Prus i Piotr Dębek Ewa Prus i Piotr Dębek - redaktorzy miesięcznika DIGITAL FOTO VIDEO, a wcześniej CHIP FotoVideo, zajmujący się praktyką fotografowania i obróbki zdjęć.
Autorzy książek o tematyce fotograficznej, organizatorzy i prowadzący warsztaty fotograficzne realizowane w Polsce i za granicą.

Program pobytu:

  Dzień 0 (4 lis 2011 Pt) Wystartowaliśmy dzień wcześniej ze względu na trudności z lotami. Bez zmiany ceny! Przelot/dojazd do Marrakeszu. Nocleg w Marrakeszu.
 
P1030899.jpg Dzień 1 (5 lis 2011 Sob) Całodzienny wyjazd do wodospadu d'Ouzoud, jednej z ważniejszych atrakcji Maroka. Wieczorno-nocna sesja zdjęciowa na głównym placu Dżemaa el-Fna w Mararakeszu, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Można tu spotkać zaklinaczy węży, opowiadaczy bajek, akrobatów, zespoły muzyczno-taneczne i setki innych atrakcji. Nocleg w Marrakeszu.
 
P2020719.jpg Dzień 2 (6 lis 2011 Nie) Przejazd szosą przez Atlas Wysoki do Warzazat, miasta na obrzeżach pustyni, zwanego „Bramą Południa”. Wieczorna sesja w pobliskiej Ait Benhaddou – najpiękniejszej i najbardziej fotogenicznej wiosce świata, z glinianymi domami i zamkami ustawionymi na stromym skalistym wzniesieniu. Często pojawiają się tu ekipy filmowe (w wiosce nagrano m.in. sceny do Gladiatora i Klejnotu Nilu). Nocleg w Warzazat albo Ait Benhaddou.
Trafiliśmy na okres świąt Eid al-Adha (święto ofiarowania - największe wśród muzułmanów), skutkiem czego wszystkie restauracje pozamykane, i wszędzie handel owcami i baranami (na ofiarę i do zjedzenia).
 
P1040158.jpg Dzień 3 (7 lis 2011 Pon)Wczesnym rankiem przejazd do Skoury, największego gaju palmowego w Maroku, ze stojącymi pośród palm kasbami (gliniane zamki, charakterystyczne dla południowego Maroka). Sesja o świcie przy kasbie Amerhidl (umieszczonej na jednym z marokańskich banknotów) i w gaju palmowym.
 
P2020821.jpg Dzień 4 (8 lis 2011 Wto) Długi przejazd do Merzougi z ewentualnym postojem przy kanionie Todra. Wieczorem karawana na wielbłądach (ok. 2 godz.) i sesja zdjęciowa pośród pomarańczowych wydm pustyni Erg Chebbi. Nocleg w berberyjskim biwaku pośród wydm.
 
P1040478.jpg Dzień 5 (9 lis 2011 Śro) O świcie karawana z powrotem na obrzeża pustyni, zdjęcia. Prysznic i śniadanie w hotelu-restauracji tuż przy wydmach. Przejazd do Warzazat. Po południu w Warzazat zwiedzanie kasby Taourirt ze skomplikowanym labiryntem pomieszczeń (gliniane, pobielone ściany, gdzieniegdzie kolorowe sklepienia). Nocleg w Warzazat.
 
P2020948.jpg Dzień 6 (10 lis 2011 Czw) Druga sesja zdjęciowa w Ait Benhaddou, tym razem o świcie. Powrót przez Atlas Wysoki do Marrakeszu. Wieczór wśród suków (zadaszonych targowisk) w Marrakeszu.
 
P2030009.jpg Dzień 7 (11 lis 2011 Pt) Dzień w Marrakeszu. Fotografowanie największych atrakcji miasta: mury obronne, medresa Ibn Jusufa z dziedzińcem ozdobionym tysiącami ornamentów, najcenniejszy w Maroku minaret – Kutubijja, największa w Afryce medyna (arabska starówka). Wieczorem powrót do Polski z kartami pamięci pełnymi wspaniałych zdjęć.
 
P1040625.jpg Dzień 8 (12 lis 2011 Sob) Międzylądowanie w Barcelonie i nocna sesja.
 

Warunki

Liczba uczestników: 17 osób + 3 przewodników

Wyprawa organizowana jest wspólnie z DIGITAL FOTO VIDEO.

Dodatkowe informacje:

Niezbędny sprzęt fotograficzny: lustrzanka, bezlusterkowiec lub zaawansowany kompakt z trybami zaawansowanymi (PASM), statyw, karty pamięci, baterie i ładowarka.

Przydatny sprzęt fotograficzny: filtr polaryzacyjny, ulubione obiektywy do fotografii krajobrazowej, architektonicznej i portretowej, filtry połówkowe szare (jeśli ktoś preferuje), zewnętrzna lampa błyskowa.

Poziom zaawansowania fotograficznego: dowolny. Jeśli ktoś się czuje bardzo „zielony”, będzie czas na wyjaśnienie, jak przejąć kontrolę nad aparatem, podobnie jak na wyjaśnienie innych kwestii fotograficznych, które są niezrozumiałe.
Nie są to jednak warsztaty – większość czasu będziemy fotografowali, a nie omawiali i ćwiczyli.

Archiwizacja: należy zabrać ze sobą taką ilość kart pamięci, żeby zmieścić zdjęcia z całego wyjazdu. Raczej nie będzie łatwo dostępnych możliwości zgrania kart na płyty. Nie jest to niemożliwe, ale może się okazać trudne.

Zasilanie: będzie możliwość naładowania baterii, akumulatorów i komórek w każdym hotelu, w którym będziemy nocować, za wyjątkiem noclegu 3. dnia na pustyni. Należy więc zabrać tyle baterii i akumulatorów, aby starczyły na dwa pełne dni pstrykania.
Standard wtyczek elektrycznych jest taki sam, jak w Polsce.

Dokumenty: potrzebny jest paszport ważny co najmniej pół roku od planowanego zakończenia pobytu. Nie są potrzebne wizy.

Odzież: należy zabrać wygodne ubranie turystyczne. Temperatury w Maroku w listopadzie są podobne jak u nas latem lub trochę chłodniejsze. Tak więc odpowiednie będą podkoszulki (t-shirty), ale też coś cieplejszego, np. jeden polar lub sweter i kurtka przeciwdeszczowa. Spodnie najlepiej długie, lekkie. Obuwie turystyczne albo pełne (najlepiej coś dobrej jakości, z jakimś oddychającym "texem",ewentualnie wygodne, sprawdzone adidasy) albo sandały, choć może być już na nie za zimno. Warto wziąć krem z wysokim filtrem UV (30, 50).

Po wyprawie:

Filmik Piotra i Ewy:

Wspólne zdjęcie przed Ait Benhaddou:

IMG_0946_t-maroko.jpg

Na zdjęciu stoją od lewej: Ewa, Krzysztof, Jurek, Hania, Arek, Ania, Paweł, Magdalena, Ludmiła, Tadeusz, Karolina, Krzysztof, Andrzej
Pierwszy rząd: Sławek, Piotr, Jarek, Ryszard, Tomek, Maciej, Adam