Klub Podróży HORYZONTY.pl

Austria, Czechy

Cesarsko-królewska fotowyprawa w Alpy
(Od morawskich winnic po szczyty Alp)

7 dni (19-25 października 2013)

O wyprawie

Jesień jest doskonałą porą na plener fotograficzny. Kiedy słońce przesuwa się nisko po południowym nieboskłonie, jego promienie, słabsze z każdym dniem, delikatnie rozświetlają przestrzeń, tworząc malownicze światłocienie i poświaty. Rankami i wieczorami podnoszą się mgły, nadając krajobrazom miękkość, tajemniczość. Już nie tylko rano i wieczorem, ale przez cały dzień panują doskonałe warunki świetlne do fotografowania.

Złote Morawy

Jadąc w Alpy, zatrzymamy się na Morawach. Staniemy u stóp wapiennego wzgórza Pálava w Mikulovie - pięknym mieście otoczonym rozległymi winnicami. W drodze powrotnej odwiedzimy Krumlov - jedno z najładniejszych Czeskich miasteczek. Czekają na nas morawskie winnice, wzgórza i pagórki, zaułki miejskie, zamki i wspaniałe pałace.

Alpy jesienią

Alpy w październiku przywdziewają jesienną szatę - to doskonały moment na plener. Odwiedzimy fascynujący świat skał i lodu w pasmie Dachstein w środkowej Austrii. Wyrastają tu niemal trzytysięczne szczyty, odbijające się od tafli rajskich jeziorek, leżących niżej w dolinach. Kapitalne panoramy rozpościerają się z zawieszonych nad przepaściami punktów widokowych. Pocztówkowe piękno Dachstein sprawia, że widoki stamtąd znajdziemy na licznych okładkach publikacji z całych Alp.

Hallstatt - Alpejska wizytówka

Spiczasta wieża kościoła i drewniane domy kaskadowo wspinające się na wzgórze nad jeziorem Halsztackim to jedna z alpejskich ikon. O świcie zajmiemy najlepszy punkt widokowy w mieście, a potem ruszymy eksplorować jego uliczki i zaułki w poszukiwaniu wysmakowanych detali architektonicznych i nietypowych kadrów. Następnie kolejka linowa wywiezie nas wysoko na górę Krippenstein, gdzie te same plenery zobaczymy z lotu ptaka.

Salzburg i kulki Mozarta

Salzburg cieszy się zasłużoną opinią jednego z najpiękniejszych miast w Europie. Ściśnięta w wąskiej dolinie zabudowa w przeszłości była ulubionym motywem romantycznych malarzy, a w październiku w ich ślady pójdą nie mniej romantyczni fotografowie. Słynne miejsca widokowe czekają na nasze obiektywy, a lokalna specjalność – słodkie Mozartkugeln (Kulki Mozarta) – na nasze podniebienia.

Program

P2060902 Dzień 1 - 2013.10.19 sob Wyjazd z Krakowa w godzinach porannych (możliwy wyjazd z Katowic). Przejazd na Morawy do Mikulova - malowniczo położonego miasteczka na południu Czech. Po południu i wieczorem plener. Kolacja w hotelu, po kolacji pokazy zdjęć i warsztaty fotograficzne.
Winnice pod Mikulowem
P2070001 Dzień 2 - 2013.10.20 ndz Po śniadaniu plener fotograficzny w malowniczym Mikulovie i okolicach. Przejazd do Austrii. Po południu sesja zdjęciowa nad Gosausee. Kolacja i nocleg w pensjonacie.
P2070073 Dzień 3 - 2013.10.21 pon Wczesne śniadanie, przejazd do Hallstatt (UNESCO) na poranny plener. Następnie wybierzemy się kolejką linową na szczyt Krippenstein, tam będziemy mieć okazję do fotografowania górskich panoram. Zobaczymy również Jaskinię Lodową. Powrót do pensjonatu, kolacja i warsztaty fotograficzne.
Długo polowaliśmy na słońce oświetlające szczyty, i w końcu gdy większość zniechęcona poszła do schroniska na piwo, słońce na chwilkę oświetliło szczyty. Mało kto ma to zdjęcie.
P2070183 Dzień 4 - 2013.10.22 wto Po śniadaniu przejazd do Salzburga (UNESCO) na plener. Nazwa Salzburg oznacza zamek solny - kiedyś bowiem w okolicach miasta działały kopalnie soli; to dzięki niej sfinansowano budowę wspaniałych kościołów i pałaców. Salzburg to miasto Mozarta który urodził się tu w 1786 roku; co chwila napotkamy pamiątki po genialnym kompozytorze. W Salzburgu skupimy się na urokach miasta położonego pomiędzy 3 wzgórzami, opasanego rzeką i oddamy się przede wszystkim fotografowaniu! Wieczorem powrót na kolację i nocleg do pensjonatu.
P2070225 Dzień 5 - 2013.10.23 śro Jeszcze przed śniadaniem czeka nas poranna sesja fotograficzna. Potem śniadanie i dalsza część pleneru oraz spacery po Alpach. Powrót do pensjonatu, kolacja i warsztaty fotograficzne.
P2070273 Dzień 6 - 2013.10.24 czw Po śniadaniu przejazd Czeskiego Krumlova (UNESCO). Po drodze postój fotograficzny w Markt St. Florian, gdzie znajduje się wspaniałe opactwo. Po południu i wieczorem plener w zaułkach Czeskiego Krumlova. Kolacja i podsumowanie wyjazdu. Nocleg.
P2070311 Dzień 7 - 2013.10.25 ptk Poranny plener w Czeskim Krumlovie, śniadanie a potem przejazd do kraju. Przyjazd do Wrocławia ok. 16.00 potem przejazd do Katowic i wieczorem do Krakowa.

Warunki

Liczba uczestników: 18 osób + 3 przewodników

Wyprawa organizowana jest wspólnie z DIGITAL FOTO VIDEO.

Prowadzący:

Sławek Adamczak Sławomir Adamczak Jego podróżnicza namiętność zaczęła się w dzieciństwie, gdy zobaczył w gazecie zdjęcie jurty w dolinie Tien-Szanu. Postanowił tam dotrzeć, gdy dorośnie. Co prawda, jeszcze nie zrealizował tego zamierzenia, ale odwiedził już kilkadziesiąt krajów w różnych częściach świata, a o kilkunastu z nich napisał przewodniki dla wydawnictw polskich i zagranicznych. Był jednym z założycieli poznańskiego Klubu Obieżyświatów, współpracował też z Fundacją Marka Kamińskiego, organizującą wyprawy w różne zakątki globu. Podróże to nie jedyna jego pasja. Za młodu pisał powieści o kowbojach i zmuszał kolegów do czytania kolejnych odcinków. Później grał na gitarze w zespole punkowym. W trasę zawsze zabiera ze sobą zestaw aparatów fotograficznych i obiektywów. Jest autorem koncepcji fotowypraw, które organizuje wspólnie z Klubem Podróży Horyzonty oraz dziennikarzami portalu dfv.pl. Prowadzi blog www.okfoto.pl.
 
Piotr Dębek Piotr Dębek Piotr fotografią nasiąkał już jako kilkulatek, asystując ojcu w ciemni fotograficznej - zapach odczynników dobrze pamięta do dzisiaj i tym bardziej docenia fotografię cyfrową. Od ponad dekady, bo od 2002 roku najpierw w miesięczniku "CHIP", później "CHIP Foto Video Digital" (który zmienił się w "Digital Foto Video" i później "FOTO PLUS"), wspólnie z Ewa Prus popularyzują fotografię setkami artykułów poradnikowych i warsztatowych. Są autorami kilku książek o fotografii oraz rosnącej liczby e-booków. Od 2010 prowadzą warsztaty fotograficzne, a od 2011 - fotowyprawy. Ich ulubione plenery to wzgórza Toskanii, wodospady Islandii i wybrzeża greckich wysp, a zaułki miast lubią w każdej części świata. O fotografii nie tylko podróżniczej piszą na blogu www.ewaipiotr.pl

Wsparcie fotograficzne:

Ewa Prus i Piotr Dębek, redaktorzy miesięcznika "Digital Foto Video" będą oferowali uczestnikom opiekę fotograficzną pomagając, doradzając oraz inspirując przy tworzeniu fotografii. Fotowyprawa będzie także okazją do wielu dyskusji i praktycznego zwiększenia swoich umiejętności fotograficznych.

Wyprawa organizowana jest wspólnie z DIGITAL FOTO VIDEO.

Po wyprawie:

Zdjęcie przed pensjonatem Moldau Hilton w Czeskim Krumlovie

IMG_2592_t.jpg

Na zdjęciu stoją od lewej: Paweł, Wojciech, Artur, Zdzisław, Beata, Sławek (nasz przewodnik), Joanna, Arkadiusz, Halina, Andrzej, Andrzej, Ewa, Krzysztof, Marta, Renata, Ewa
Na zdjęciu klęczą od lewej: Katarzyna. Bogna, Renata, Piotr
Nie stawił się: Adam