Klub Podróży HORYZONTY.pl

Maroko

Fotowyprawa: Kolory Maroka

10 dni (2 - 11 listopada 2013)

O wyprawie

Maroko to jeden z najbardziej fotogenicznych krajów na świecie, a my przemierzymy jego najpiękniejsze regiony. Zaczniemy w słynnej Casablance, która w pełni zasługuje na swoją nazwę („Biały Dom”). W następnych dniach będziemy fotografować medyny otoczone nieprawdopodobnie pomarańczowymi murami, kryte targowiska określane mianem suków, gliniane zamki wyglądające jak zabawki olbrzymów, cysternę znaną z filmu Otello oraz niezwykły skalny świat Antyatlasu.

Od secesji do meczetu na wodzie

Magiczna Casablanca jest dokładnie taka, jak wyobrażenia o niej: biała, dostojna i elegancka. To najbardziej europejskie miasto Maroka, przesiąknięte stylami architektonicznymi Starego Kontynentu sprzed stu lat: secesji i art déco. Nie tak dawno były król Hassan II uznał jednak, że brakuje mu wyraźnej ikony i zasugerował budowę dużej świątyni. Wkrótce na styku lądu i morza (częściowo na sztucznej wyspie) stanął trzeci największy meczet na świecie, ze strzelającym w niebo dwustumetrowym minaretem.

Sprawdzian dla statywów

Essaouira to najbardziej wietrzne miasto na marokańskim wybrzeżu. Fale Atlantyku bez przerwy szturmują grube mury medyny, stanowiąc piękny i trudny motyw fotograficzny (porywy są tak silne, że łatwo poruszyć zdjęcie). Ciekawą zabawę stanowią fotograficzne łowy na mewy i próby skomponowania ich w locie na tle zabytkowych budowli. Essaouira to także fascynujący port rybacki z kolorowymi kutrami.

Skarby Antyatlasu

Antyatlas to jedne z najdzikszych gór w Afryce – wiele szczytów do dziś pozostało niezdobytych. U ich stóp leżą przepiękne wioski z architekturą tak umiejętnie wkomponowaną w krajobraz, że z oddali ledwie je widać. Jedną z nich odwiedzimy, próbując nie zgubić się w labiryncie skalnych ścieżek i uliczek.

Słońce nad Atlantykiem

Kilka porannych i wieczornych sesji czeka nas nad brzegiem oceanu. Najbardziej niezwykłe miejsce to plaża Legzira, daleko na południu Maroka. Znana jest z niepowtarzalnych skalnych mostów schodzących do samej wody. Można tu zrobić zdjęcia podobne do tych w albumach słynnych fotografów, które wielu z nas ma na swoich półkach. Albo i lepsze.

Wyprawa organizowana jest wspólnie z DIGITAL FOTO VIDEO.

Program

P3020358.jpg Dzień 1 (2 lis 2013, Sob) Przelot Warszawa–Casablanca z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Nocleg w Casablance.
P2070437.jpg Dzień 2 (3 lis 2013, Nie) Sesja w Casablance: architektura kolonialna, place i parki miejskie, targowisko, medyna. Zachód słońca przy meczecie Hassana II.
P4010963.jpg Dzień 3 (4 lis 2013, Pon) Poranny przejazd do El-Jadidy, fotografowanie portugalskiej cytadeli z potężnymi bastionami omywanymi przez fale oceanu. Odwiedzimy mroczną cysternę z rzędami kolumn odbijających się w wodzie. Przejazd do Essaouiry i wieczorna sesja z mewami i murami medyny w roli głównej. Nocleg w Essaouirze.
Gdziekolwiek się nie zatrzymaliśmy, jak z pod ziemi wyrastała grupka uśmiechniętych dzieci liczących na jakieś prezenty, np. cukierki.
P2070665.jpg Dzień 4 (5 lis 2013, Wto) Dzień w Essaouirze: mury obronne, medyna, port, dzikie fale Atlantyku rozbijające się o skały (to jedno z najbardziej wietrznych miejsc na afrykańskim wybrzeżu). Nocleg w Essaouirze.
Jednak pewne czynności, jak np. łączenie lin, są ciągle wykonywane ręcznie. Zdjęcie w porcie w Essaouirze.
P2070723.jpg Dzień 5 (6 lis 2019, Śro) Przejazd do Agadiru i krótki postój przy tamtejszej kasbie (ruiny zamku wysoko nad miastem i zatoką Atlantyku – autobus podjedzie pod samą bramę). Dalszy przejazd na południe, na plażę Legzira z najbardziej niezwykłym wybrzeżem w całym Maroku (wielkie mosty skalne schodzące do oceanu).
Po drodze fotopostój przy kozach nadrzewnych. Gdy na ziemi brak najmniejszgo źdźbła trawy, pożywienia trzeba szukać na drzewach.
P2070835.jpg Dzień 6 (7 lis 2013, Czw) Poranna sesja na plaży Legzira. Przejazd do Tafraoute – miasta wysoko w górach Antyatlas. Po drodze postoje w miejscach widokowych. Nocleg w Tafraoute.
P2070910.jpg Dzień 7 (8 lis 2013, Pt) Tafraoute i okolice: fascynująca górska wieś-kasba Oumesnate, piękne krajobrazy Antyatlasu. Nocleg w Tafraoute.
P2080303.jpg Dzień 8 (9 lis 2013, Sob) Przejazd niesamowitą trasą z Tafraoute do Inezgane. Początkowy odcinek to niezwykle fotogeniczna dolina, którą będziemy przemierzać o poranku, kiedy jest najlepsze światło. Postoje w punktach widokowych na skały i górskie kasby położone jak orle gniazda. Po południu przejazd do Marrakeszu i wieczór na słynnym placu Dżemaa el-Fna. Nocleg w Marrakeszu.
P2080435.jpg Dzień 9 (10 lis 2013, Nie) Zwiedzanie Marrakeszu: medyna z labiryntem targowisk, medresa z bajkowym dziedzińcem, minaret Kutubijja, mury obronne.
P3020218.jpg Dzień 10 (11 lis 2013, Pon) Przejazd do Casablanki i przelot do kraju.

Warunki

Liczba uczestników: 10 osób + 2 przewodników

Wyprawa organizowana jest wspólnie z DIGITAL FOTO VIDEO.

Prowadzący:

Sławek Adamczak Sławomir Adamczak Jego podróżnicza namiętność zaczęła się w dzieciństwie, gdy zobaczył w gazecie zdjęcie jurty w dolinie Tien-Szanu. Postanowił tam dotrzeć, gdy dorośnie. Co prawda, jeszcze nie zrealizował tego zamierzenia, ale odwiedził już kilkadziesiąt krajów w różnych częściach świata, a o kilkunastu z nich napisał przewodniki dla wydawnictw polskich i zagranicznych. Był jednym z założycieli poznańskiego Klubu Obieżyświatów, współpracował też z Fundacją Marka Kamińskiego, organizującą wyprawy w różne zakątki globu. Podróże to nie jedyna jego pasja. Za młodu pisał powieści o kowbojach i zmuszał kolegów do czytania kolejnych odcinków. Później grał na gitarze w zespole punkowym. W trasę zawsze zabiera ze sobą zestaw aparatów fotograficznych i obiektywów. Jest autorem koncepcji fotowypraw, które organizuje wspólnie z Klubem Podróży Horyzonty oraz dziennikarzami portalu dfv.pl. Prowadzi blog www.okfoto.pl.
 
Piotr Dębek Piotr Dębek Piotr fotografią nasiąkał już jako kilkulatek, asystując ojcu w ciemni fotograficznej - zapach odczynników dobrze pamięta do dzisiaj i tym bardziej docenia fotografię cyfrową. Od ponad dekady, bo od 2002 roku najpierw w miesięczniku "CHIP", później "CHIP Foto Video Digital" (który zmienił się w "Digital Foto Video" i później "FOTO PLUS"), wspólnie z Ewa Prus popularyzują fotografię setkami artykułów poradnikowych i warsztatowych. Są autorami kilku książek o fotografii oraz rosnącej liczby e-booków. Od 2010 prowadzą warsztaty fotograficzne, a od 2011 - fotowyprawy. Ich ulubione plenery to wzgórza Toskanii, wodospady Islandii i wybrzeża greckich wysp, a zaułki miast lubią w każdej części świata. O fotografii nie tylko podróżniczej piszą na blogu www.ewaipiotr.pl

Po wyprawie:

IMG_9861_t-maroko_a.jpg

Kolejność na zdjęciu od lewej: Maciej, Paweł, Elżbieta, Jolanta, Adam, Ania, Anna, Jerzy, Piotr, Paweł, Elżbieta, Sławek