Klub Podróży HORYZONTY.pl

Islandia

Fotowyprawa: W krainie ognia i lodu

12 dni (22 lipca - 1 sierpnia 2014)

O wyprawie

Proponowana podróż łączy nasze doświadczenie eksploracji Islandii z nauką fotografowania. Trasa podróży została wybrana pod kątem silnych motywów do fotografowania, którymi są niezwykłe krajobrazy Islandii. W każdym z miejsc zatrzymamy się na dłużej, co pozwoli na głębsze podejście do fotografii.

Nauka fotografowania

Większość ludzi robi zdjęcia, aby uwiecznić swoich bliskich w różnych okresach ich życie, aby zapamiętać miejsca swoich pobytów. Wielu uczestników zorganizowanych podróży fotografuje w pośpiechu ciekawą przyrodę i zabytki, które napotykają w nowo poznanych rejonach. Te same tematy można jednak sfotografować z innego punktu widzenia: z poczuciem estetyki, z większą wrażliwością na światło, kolory, kompozycję. Dzięki tym zdobytym umiejętnościom i nowej świadomości, fotografie będą miały głębszy wymiar w przekazie.

Wśród wulkanów i lodowców

Wybuch wulkanu pod lodowcem powoduje gwałtowne, katastrofalne powodzie. Na Islandii obejrzymy efekt takiego zjawiska - olbrzymi kanion, przez który płynie niewielka dziś rzeka Jökulsá. W czasie objazdu dookoła całej wyspy na każdym kroku napotykać będziemy dowody drzemiącej pod ziemią energii: pola lawowe, gejzery, dymiące rozpadliny. Będziemy podziwiać i fotografować cuda natury w okolicach jeziora Mývatn - labirynt lawowy Dimmuborgir, potężny krater Hverfjall, kolorowe wzgórza Namafjall. Odwiedzimy zapierający dech w piersiach kanion rzeki Jokulsá a Fjöllum z potężnymi wodospadami Dettifoss, Selfoss i Hafragilsfoss. Dotrzemy na południe Islandii, by napawać się bujną zielenią dolin otoczonych różnobarwnymi skałami, malowniczymi wodospadami, i górującymi ponad wszystkim śnieżnobiałymi czapami największych europejskich lodowców. Wrażeń dopełni spacer nad Lodowcową Laguną z pływającymi po niej błękitno-białymi górami lodowymi i wizyta w kolorowym Reykjavíku.

Czegóż więcej trzeba? By zdjęcia wyszły pięknie, potrzeba znajomości zasad fotografowania, umiejętności użycia właściwych technik we właściwych sytuacjach, wiedzy na temat kompozycji i wykorzystania światła. To właśnie zapewniamy na fotowyprawach: jedynych w swoim rodzaju ekspedycjach w poszukiwaniu pięknych fotografii.

Program

  Dzień 0 (21 lip 2014, pon) Wypot z Warszawy w późnych godzinach wieczornych.
P4030236 Dzień 1 (22 lip 2014, wto) Przelot na trasie Warszawa-Reykjavík. Wycieczka w okolicach Reykjaviku - "Golden Circle": Park Narodowy Þingvellir, obszar geotermalny Geysir i wodospady Gullfoss.
P4030318 Dzień 2 (23 lip 2014, śro) Całodniowa wycieczka do wodospadu Gullfoss; gejzerów Geysir i Strokkur, oraz Parku Narodowego Þingvellir.
P2090642 Dzień 3 (24 lip 2014, czw) Wodospady Seljalandfoss i Skógafoss, poszukamy maskonurów i fulmarów na malowniczych klifach Dyrhólaey.
P4030449 Dzień 4 (25 lip 2014, ptk) Park Narodowy Vatnajökull: jęzor wielkiego lodowca, wodospad Svartifoss spadający z progu ułozonego z kolumn bazaltowych; postój nad Jökulsárlón - laguną wypełnioną górami lodowymi.
P2090738 Dzień 5 (26 lip 2014, sob) Wędrówka do "kolorowego wąwozu" Hvannagil.
P2090790 Dzień 6 (27 lip 2014, ndz) W kanionie rzeki Jokulsá a Fjöllum: wodospady Dettifoss, Selfoss i Hafragilsfoss. Przejazd przez Egilsstaðir w stronę Mývatn.
P4030809 Dzień 7-8 (28-29 lip 2014, pon-wto) Eksploracja okolic jeziora Mývatn: wzgórze Námafjall, wulkan Krafla, pole lawowe Hverarönd, labirynt lawowy Dimmuborgir, pseudokratery, krater Hverfjall.
P4030862 Dzień 9 (30 lip 2014, śro) Wodospad Goðafoss, krótka wizyta w Akureyri, przejazd do Osar.
P4030901 Dzień 10 (31 lip 2014, czw) Skała Hvitserkur - "Pijący łoś", przejazd na półwysep Snæfellsnes, po drodze postój pod charakterystyczną górą Kirkjufell.
P4030933 Dzień 11 (1 sie 2014, ptk) Dalsza eksploracja Snæfellsnes: bazaltowe klify Lóndrangar, formacje bazaltowe wybrzeża między Hellnar i Arnarstapi; przejazd do Reykjavíku.
P4040123 Dzień 12 (2 sie 2014, sob) Wylot do Polski.
Przed odlotem jest czas na wizytę w Błękitnej Lagunie.

*) kolejność zwiedzanych miejsc oraz miejsca noclegów mogą ulec zmianie z przyczyn niezależnych od Biura, np. z powodu warunków pogodowych.

Warunki

Liczba uczestników: 20 osób + 3 przewodników

Wyprawa organizowana jest wspólnie z DIGITAL FOTO VIDEO.

Prowadzący:

Radek Kucharski Radek Kucharski dorastał w Polsce, mieszka w Warszawie. Urodzony przez ojca grającego jazz, prawdopodobnie nie był przeznaczony do pracy na pełnym etacie. Po studiach geograficznych ukończył swoją pierwszą lądową podróż do Indii i Nepalu w 2000 roku, a wędrówki po Himalajach szybko stały się jego ulubionym zajęciem. Wędrował także po Iranie, Pakistanie i Skandynawii. Wędruje samotnie, często sam, i uważa, że to najlepszy sposób na poznanie miejsca i jego mieszkańców. Radek, wprowadzony do ciemni przez dziadka, za pomocą kamery dokumentuje każdą podróż i pokazuje publicznie swoje prace, opowiadając o miejscach, które go fascynowały.
Piotr Dębek Piotr Dębek Piotr fotografią nasiąkał już jako kilkulatek, asystując ojcu w ciemni fotograficznej - zapach odczynników dobrze pamięta do dzisiaj i tym bardziej docenia fotografię cyfrową. Od ponad dekady, bo od 2002 roku najpierw w miesięczniku "CHIP", później "CHIP Foto Video Digital" (który zmienił się w "Digital Foto Video" i później "FOTO PLUS"), wspólnie z Ewa Prus popularyzują fotografię setkami artykułów poradnikowych i warsztatowych. Są autorami kilku książek o fotografii oraz rosnącej liczby e-booków. Od 2010 prowadzą warsztaty fotograficzne, a od 2011 - fotowyprawy. Ich ulubione plenery to wzgórza Toskanii, wodospady Islandii i wybrzeża greckich wysp, a zaułki miast lubią w każdej części świata. O fotografii nie tylko podróżniczej piszą na blogu www.ewaipiotr.pl

Po wyprawie:

IsP_3137_t-islandia.jpg

Kolejność na zdjęciu od lewej: Maciej, Ewa, Ryszard, Adam, Krzysztof, Ryszard, Andrzej, Małgorzata, Radek (nasz przewodnik), Dariusz, Krzysztof, Kasia, Lech, Krzysztof, Mileniusz,
Klęczą od lewej: Mateusz, Beata, Bogna, Iwona, Andrzej, Beata, Julita, Jacek (nasz kierowca), Piotr.