Klub Podróży HORYZONTY.pl

Magiczna Laponia

Finlandia, Norwegia

Magiczna Laponia

15 dni (4 - 18 lipca 2015) - wariant autokarowy,
11 dni (6 - 16 lipca 2015) - wariant z przelotem.

O wyprawie

- Przyroda półwyspu Varanger, rozległe równie pływowe fiordu Varanger z arktycznymi gatunkami ptaków
- Ptasia wyspa Hornøya - sto tysięcy ptaków na najbardziej wschodnim skrawku Norwegii
- Parki Narodowe Finlandii: torfowiska Parku Pyhätuntuuri, góry w Parku Urho Kekkonena
- Ujście rzeki Tana i święta góra Saamów - Tanahorn
- 3 stolice: Helsinki, Tallinn, Ryga

Wielkie przestrzenie, ożywczy klimat oraz fascynująca przyroda Skandynawii pozwalają prawdziwie odpocząć od cywilizacji. Jadąc z południa na daleką północ poznamy całą różnorodność krajobrazów: od poprzecinanych tysiącami jezior nieprzebranych lasów południowej Finlandii, przez pokryte tundrą góry Laponii, aż po należące już do Norwegii urwiste brzegi Oceanu Lodowatego. We wszystkich tych środowiskach będziemy obserwować przyrodę - przystosowane do życia w trudnych warunkach rośliny, mało płochliwe, nieznające lęku przed człowiekiem ptaki, oraz cudowne, niedające o sobie zapomnieć krajobrazy.

W kraju pasterzy reniferów

W drodze na północ zobaczymy wybrzeża Zatoki Ryskiej, oraz przespacerujemy się po zabytkowych starówkach Rygi i Tallina, a przeprawiwszy się promem przez Zatokę Fińską ruszymy w drogę przez rozległe pojezierza. W okolicach Kuusamo powędrujemy przez tajgę, obserwując ptaki i podziwiając widoki poprzecinanych jeziorami lasów, aby wieczorem zrelaksować się w tradycyjnej fińskiej saunie. Obejrzymy przełomowy kanion rzeki Oulanka, po wąskich kładkach przejdziemy przez zdradliwe torfowiska, a w Parku Narodowym Urho Kekkonen urządzimy wycieczkę po tundrze... w środku nocy - umożliwi nam ją trwający w tym okresie arktyczny dzień! Dzięki wizycie w Inari, centrum kultury lapońskiej, poznamy tradycję i zwyczaje Saamów - Indian Europy, którzy do dziś utrzymują się z hodowli stad reniferów.

Półwysep Varanger - na dachu Europy

Z biegiem obfitującej w łososie rzeki Tana dotrzemy na wybrzeże Morza Barentsa, gdzie przez trzy dni eksplorować będziemy Półwysep Varanger - najdalej na północny wschód wysunięty skrawek Norwegii. Zdobędziemy 260-metrowy klif Tanahorn będący świętym miejscem Saamów, a wśród kamienistej tundry odnajdziemy jeziorka i torfowiska tętniące życiem niczym oazy na pustyni. Podczas jazdy serpentynami wzdłuż urwistych wybrzeży od czasu do czasu oczom naszym ukazywać się będą domy rybackich osad, których różnorodne kolory mają rekompensować mieszkańcom długie zimowe ciemności. Dla nas te malownicze widoki rozświetlone niezwykłym arktycznym słońcem będą wspaniałym obiektem do fotografowania.

Przyroda Północy

Początek krótkiego lata jest w Skandynawii niezwykły - torfowiska bieleją kwitnącą wełnianką, tundra pokryta jest kobiercem kolorowych krzewinek i porostów, a nadmorskie łąki pełne kwiatów. Podglądanie ptaków jest ułatwione, bowiem nawet rzadkie gatunki często są mało płochliwe i dają się obserwować z bliska. W lasach występują głuszce, jarząbki, tajemnicze sójki złowrogie oraz aż 8 gatunków sów, w otwartej tundrze siewki złote, mornele i pardwy, wśród torfowisk zaś cała gama brodźców. Na nadmorskich klifach kolonijnie gnieżdżą się tysiące nurzyków, alek i maskonurów, które można oglądać na wyciągnięcie ręki. Jeśli dopisze nam szczęście, zobaczymy największego z sokołów - białozora, spróbujemy też wytopić "królową tundry" - przepiękną sowę śnieżną!

Program

  Dzień 1. (2015.07.04 So) Przejazd przez Polskę, Litwę i Łotwę Wyjazd z Warszawy w godzinach porannych, przejazd na nocleg na Litwie lub Łotwie.
 
P2100265.jpg Dzień 2. (2015.07.05 N) Wydmy i torfowiska nad Zatoką Ryską, Tallinn Wycieczka i obserwacje przyrodnicze na wydmach i torfowiskach nad Zatoką Ryską. Zwiedzanie terenu stacji ornitologicznej Häädemeeste, ogromna pułapka do łapania ptaków typu Helgoland. Przejazd do Tallina, wieczorny spacer po mieście, zwiedzanie starówki, nocleg.
 
P2100318.jpg Dzień 3. (2015.07.06 Pn) Prom przez Zatokę Fińską, Helsinki Przeprawa promem do Helsinek i spacer po mieście, zwiedzanie Katedry Luterańskiej, przylot grupy lotniczej, przejazd na nocleg (Heinola Camping Heinasaari).
 
P2100381.jpg Dzień 4. (2015.07.07 Wt) Wędrówka przez tajgę na wzgórze Valtavaara Przejazd do Kuusamo, wycieczka na górę Valtavaara. Przejście grzbietem górskim w kierunku skoczni Kuusamo. Wspaniałe widoki na okoliczne tereny leśne i jeziora okolicy Kuusamo. Obserwacje pierwszych sójek złowrogich, płochliwych głuszców oraz być może takich rzadkości jak modraczek (obserwowany niemal każdego roku!). Nocleg (Viipus Camping Kuusamo/Ruka).
 
P2100409.jpg Dzień 5. (2015.07.08 Śr) Park Narodowy Pyhätuntuuri Kanion Oulanka, torfowiska w Parku Narodowym Pyhätuntuuri, przejazd do Kiilopää. Zwiedzanie przełomu rzeki Oulanka. Trasa 5 km wiedzie malowniczym kanionem rzeki Oulanka. Podczas marszu zapoznamy się z przyrodą torfowisk oraz będziemy podziwiać z okolicznych szczytów przełom rzeki Oulanka. Po drodze pierwsze atrakcje ornitologiczne – jemiołuszki i krzyżodzioby sosnowe, sikory północne. Pod drodze do Kiilopää zatrzymamy się na torfowisku Petkula pod miejscowością Sodankylä. Nocleg (Suomen Latu Kiilopää).
 
P4050126.jpg/a> Dzień 6. (2015.07.09 Cz) Park Narodowy Urho Kekkonena Piesze wędrówki w górach PN Urho Kekkonen. Całodzienna wyprawa na szczyt Kiilopää (466 m n.p.m) oraz okoliczne wzgórza dostarczy wspaniałych wrażeń i motywów fotograficznych. Zobaczymy pierwsze pardwy górskie, podróżniczki, a biegające wszędzie i o każdej porze renifery dostarczą podczas fotografowania niezapomnianych emocji. W turystycznym centrum Kiilopää można skorzystać z sauny. Nocleg (Suomen Latu Kiilopää).
 

P4050144.jpg Dzień 7. (2015.07.10 Pt) Laponia, przejazd na północ Wycieczka brzegiem jeziora Inari, przejazd do Karigasniemi. W drodze do Karigasniemi odwiedzimy centrum kultury Laponii w Inarii. Piękną ekspozycję przyrodniczą w miejscowym muzeum oraz skansen. Przejdziemy 6 km wzdłuż jeziora Inarii do wspaniałego drewnianego kościółka Pielpajarveneramaakirkk. Po drodze nad jeziorem zobaczymy nury czarnoszyje, a w lesie być może łuskowce. Po południu dotrzemy do Góry Ailigas (622 m), z której roztaczają się wspaniałe rozległe widoki na Półwysep Varanger i rzekę Tana. Zobaczymy tutaj pierwsze mornele, pardwy górskie, śnieguły, czeczotki i wydrzyki długosterne. Nocleg (Karasjok Camping).
 
P4050166.jpg Dzień 8. (2015.07.11 So) Rezerwat ptaków w Ekkerøy i wyspa Nesseby Przejazd na Półwysep Varanger: zwiedzanie rezerwatu ptaków w Ekkerøy i wyspy Nesseby z uroczym protestanckim kościółkiem. Skalny klif Ekkerøy to miejsce gniazdowania około 20 000 tysięcy mew trójpalczastych. Gniazdują tutaj również alki i nurniki białoskrzydłe. Podejście pod klif i obserwacje olbrzymiej kolonii mewy trójpalczastej to jedna z głównych atrakcji płw. Varanger. Odwiedzimy również wyspę Nesseby gdzie bez trudu zobaczymy czeczotki tundrowe, wydrzyki, edredony, być może zobaczymy także nura lodowca, z bliska przyjrzymy się mało płochliwym płatkonogom szydłodziobym. Nocleg (Tana Familiecamping).
 
P4050191.jpg Dzień 9. (2015.07.12 N) Ujście rzeki Tana, klif Tanahorn Rezerwat Vadsøya, ujście rzeki Tana, wejście na klif Tanahorn (266 m). Pierwszym miejscem jakie odwiedzimy będzie ujście rzeki Tana. Na Høyholmen zobaczymy piaszczyste łachy, morze, na horyzoncie niesamowite klify i pokryte śniegiem góry. Zobaczymy tutaj ostrygojady, foki, kolonie lęgową rybitwy popielatej oraz stada biegusów. Przy klifie w pobliżu gniazduje białozór. Odwiedzimy centrum płaskowyżu Kongsfjordfjellet (618 m n.p.m.) – to dosłownie księżycowa tundra, płaty śniegu wśród których gniazdują siewki złote, śnieguły, poświerki, pardwy. Po południu zatrzymamy się na krótko w Berlevåg skąd wyruszymy na świętą górę Samów - klif Tanahorn. Nocleg (Tana Familiecamping).
 
P2100492.jpg Dzień 10. (2015.07.13 Pn) Ptasia wyspa Hornøya Eksploracja tundry, ptasia wyspa Hornøya. Ptasia wyspa Hornøya to miejsce do którego dotrzemy łodziami z miejscowości Vardo. Podczas pobytu na wyspie główną atrakcją będą gniazdujące tutaj maskonury oraz nurzyki – polarny i podbielały. Zobaczymy też nurnika białoskrzydłego, a w przystani portowej regularnie widywane są foki. Po południu udamy się w kierunku Hamningberg. W tundrze zobaczymy poświerki, śnieguły, pardwy, renifery; na jeziorkach nury rdzawo- i czarnoszyje, płatkonogi szydłodziobe, kamuszniki, wydrzyki pasożytne; nad morzem sieweczki obrożne, bieliki, głuptaki, mewy blade. Tu też jest największa szansa aby z brzegu zobaczyć białe wieloryby – bieługi. Nocleg (Tana Familiecamping).
 
P2100592.jpg Dzień 11. (2015.07.14 Wt) Przejazd do Rovaniemi Przejazd do Rovaniemi. Po drodze obserwacje na torfowiskach przy drodze do Inari. Nocleg (Napapiirin Saarituvat).
 
P2100594.jpg Dzień 12. (2015.07.15 Śr) Rezerwat Liminganlahti Wycieczka do rezerwatu Liminganlahti. W rezerwacie zbudowano wieżę obserwacyjną, a dostęp do wilgotnych miejsc umożliwiają pomosty spacerowe. Tutaj obserwowaliśmy dubelty, kuliki wielkie i inne ptaki wodno-błotne. Przejazd do Lahti. Nocleg (Heinola Camping Heinasaari).
 
P2100621.jpg Dzień 13. (2015.07.16 Cz) Wylot grupy lotniczej, prom do Tallinna Wyjazd grupy lotniczej na lotnisko w Helsinkach. Przeprawa promem do Tallina, nocleg (City Center Hotel).
 
P2100645.jpg Dzień 14. (2015.07.17 Pt) Wizyta w Rydze Przejazd do Rygi i wieczorny spacer po mieście. Nocny przejazd do Polski.
 
  Dzień 15. (2015.07.18 So) Przyjazd do Warszawy Przyjazd do Warszawy w godzinach porannych.
 

Warunki

Liczba uczestników: 37 osób + Przemek

Informacje o wycieczce Magiczna Laponia

Charakter wycieczki Jest to wycieczka przyrodnicza, jej głównym celem są obserwacje roślin, zwierząt (przede wszystkim ptaków) i naturalnych krajobrazów. Jej program pozwala na poznanie kilku stref przyrodniczych w miarę przemieszczania się na północny kraniec naszego kontynentu. W wariancie autokarowym zaczniemy od podróży wzdłuż wschodniego wybrzeża Bałtyku przez Łotwę i Estonię. Po przedostaniu się przez Zatokę Fińską zobaczymy słynne pojezierza południowej Finlandii, a następnie przemieścimy się w strefę tajgi przeplatanej jeziorami i pięknymi torfowiskami (odwiedzimy m.in. Parki Narodowe Oulanka i Pyhatuntuuri). Przekraczając Koło Podbiegunowe dotrzemy w rejony tundrowe (m.in. PN Urho Kekkonena), gdzie czekają na nas rozległe krajobrazy, przepiękna w swej surowości przyroda i... słońce przez 24 godziny na dobę! Kulminacją wyprawy będzie pobyt na norweskim wybrzeżu Morza Barentsa (które jest częścią Oceanu Lodowatego!). Odwiedzimy szereg miejsc obfitujących w rzadkie dla nas gatunki ptaków, m.in. ujście Tany, półwyspy Nesseby, Vadsøya i Ekkerøy, torfowiska w rejonie Hamningbergu. Chętni będą mogli przeprawić się na wyspę Hornøya z wielotysięcznymi koloniami ptaków morskich.

Podczas wycieczki zaplanowanych jest wiele pieszych wędrówek, które odbywamy na lekko - zabierając ze sobą tylko mały plecak z kanapkami, termosem i kurtką p deszczową. Wycieczki te odbywają się zawsze z autokaru lub miejsca zakwaterowania, wyznaczona jest godzina powrotu/odjazdu, a przewodnik udziela wskazówek umożliwiających chętnym samodzielne spacery. Istnieje oczywiście możliwość wędrowania z przewodnikiem, który jednak nie pełni podczas tych wycieczek roli przewodnika górskiego i nie jest jego obowiązkiem dbanie, aby wszyscy Uczestnicy pokonali konkretną marszrutę. Ocena własnych możliwości i ryzyka związanego z wędrowaniem w konkretnych warunkach terenowych należy do Uczestników. Podobnie wszelkie możliwe podczas wycieczki kąpiele, korzystanie z sauny oraz fakultatywna przeprawa łodzią na wyspę Hornøya są podejmowane przez Uczestników na własne ryzyko. W związku z wyżej opisanym charakterem wycieczki od uczestników wymagane jest dobre zdrowie i kondycja.

Zakwaterowanie Będziemy nocować w schroniskach i domkach campingowych w pokojach 4-6-osobowych. Trzeba zabrać ze sobą śpiwór. Na niektórych campingach ciepła woda pod prysznicem leci po wrzuceniu monety do automatu. Warunki na niektórych kempingach są skromne, łóżka są piętrowe, a wyposażenie domku lub pokoju bardzo podstawowe; sanitariaty i kuchnia znajdują się nieraz w osobnym budynku.

Transport Całą trasę pokonujemy wynajętym w Polsce autokarem. Nigdzie nie trzeba nosić bagażu na większe odległości. W czasie wycieczki jest 1 nocny przejazd (powrót z Łotwy do Polski). Miejsca w autokarze Uczestnicy będą zajmowali w kolejności, w której zgłosili się na wycieczkę.

Uczestnicy wycieczki w wariancie lotniczym dolatują do Helsinek i dalej cała grupa podróżuje razem. Powrót samolotem również z lotniska w Helsinkach.

Wyżywienie Nie jest zawarte w cenie wycieczki. Można wziąć pewną ilość żywności ze sobą, jednak nie należy przesadzać - będziemy regularnie zatrzymywać się na zakupy przy supermarketach, gdzie można będzie uzupełnić zapasy. Na wszystkich noclegach będzie możliwość korzystania z kuchni i samodzielnego przyrządzenia wieczorem ciepłego posiłku. Nie trzeba zabierać palników ani butli - wystarczą podstawowe naczynia (talerz lub menażka, sztućce, kubek).

Możliwość korzystania z restauracji na tej trasie jest bardzo ograniczona.

Wyposażenie - co zabrać? Śpiwór, wygodne buty (najlepsze są buty turystyczne z nieprzemakalną membraną), sandały lub inne lekkie obuwie, ciepłe ubranie (w północnej Finlandii i na półwyspie Varanger można się spodziewać temperatur ok. 0ºC i płatów topniejącego śniegu), kurtkę i ew. spodnie p-deszczowe, czapkę, szalik, rękawiczki, termos, podstawowe naczynia (talerz lub menażka, sztućce, kubek), apteczkę (osoby, które używają leków), lornetkę, aparat fotograficzny, paszport, pieniądze (p. niżej).

Dokumenty Paszport co prawda nie jest formalnie potrzebny (wszystkie kraje należą do strefy Schengen), ale zalecamy go wziąć. Można zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej, ale także w Norwegii. Uczestnicy zgodnie z ofertą są ubezpieczeni od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków, więc poniekąd jest to dublowanie ubezpieczenia, jednak przy pojedynczej wizycie lub pomocy ambulatoryjnej Karta ma tę przewagę, że nie trzeba wykładać żadnych pieniędzy z własnej kieszeni (w przypadku ubezpieczenia mniejsze kwoty są zwracane na podstawie dokumentacji dopiero po powrocie do kraju). Otrzymanie Karty nie pociąga za sobą żadnych kosztów, trzeba tylko o nią wystąpić do Narodowego Funduszu Zdrowia. Więcej informacji: www.nfz.gov.pl/ekuz

Atrakcje fakultatywne Przeprawa łodzią (12 osobowa motorówka kapitana portu w Vardø) na wyspę Hornøya: sama przeprawa trwa 15 minut, pobyt na wyspie ok. 3 godzin. Można do woli napatrzeć się (z bliska!) na maskonury, alki, 2 gatunki nurzyków, nurniki i mewy trójpalczaste, a czasem także na drapieżniki korzystające z tej olbrzymiej stołowki (kolonia liczy w sumie ponad 200 tys. gniazd!). Ze szczytu wyspy jest też szansa zobaczenia arktycznego gatunku waleni - biełuch. Koszt przeprawy: ok. 350 NOK (45 EUR).

Muzeum Saamów w Inari z doskonale zorganizowanymi ekspozycjami etnograficznymi i przyrodniczymi (w formie diaporam). Wstęp kosztuje ok. 10 EUR.

Pieniądze Ok. 15-20 EUR dziennie na wyżywienie, pamiątki i inne wydatki osobiste, ok. 50 EUR na wstępy i atrakcje fakultatywne (p. wyżej).

Sugerujemy, że pieniądze na własne wydatki oraz dodatkowe atrakcje w Norwegii wziąć w koronach norweskich (ok. 30%). Zakupu euro i koron norweskich najlepiej dokonać jeszcze w Polsce, dobrym rozwiązaniem jest też pobieranie gotówki z bankomatów lub płacenie w sklepach kartą (choć nie wszędzie można płacić kartą debetową Maestro lub Visa Electron).

Przewodnik Przemek Kunysz

Przemek Kunysz Jest prezesem Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Od ponad 30 lat zajmuje się ornitologią i organizacją lokalnych wypraw ornitologicznych w Bieszczady i Pogórze Karpackie. W poszukiwaniu ptaków przemierzył wszystkie zakamarki Europy i tereny ościenne oraz ogromną część Afryki. Jest autorem blisko 100 opracowań ornitologicznych, zarówno naukowych jak i popularnonaukowych, gorącym zwolennikiem idei Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 i orędownikiem powstania Turnickiego Parku Narodowego na Pogórzu Przemyskim. Prowadzi wyprawy przyrodnicze w różnych częściach świata m.in. na Węgry, Svalbard, do Rumunii, krajów afrykańskich oraz do Wietnamu i na Kubę.

Po wyprawie:

laponia_P2100405.jpg

Na zdjęciu stoją od lewej: Kazia, Ewa, Magda, Andrzej, Piotr, Witek, Przemek (nasz przewodnik), Adam, Leszek, Kasia, Marek, Hanna, Grzegorz, Nina, Irena, Małgorzata, Agnieszka
Na zdjęciu siedzą od lewej: Bożena, Ewa, Anna, Beata, Ola, Elżbieta, Grzegorz, Alina, Bogusław, Jolanta, Krystyna, Marek, Gosia, Marek
Na zdjęciu leży: Marek
Nie stawiły się do zdjęcia: Genia, Agnieszka, Maria, Hubert, Jan