Klub Podróży HORYZONTY.pl

PDD_mapa.jpg

Rumunia, Węgry

Wiosna z pelikanami

9 dni (30 kwietnia - 8 maja 2016)

O wyprawie

- Bogactwo przyrodnicze Delty Dunaju - drugiej największej rzeki w Europie
- Wyprawy drewnianymi łodziami i statkiem po Delcie
- Miasto - twierdza Sighișoara - wpisana na listę UNESCO
- Niepowtarzalny rumuński folklor

W majowy weekend zapraszamy w jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Europy - do delty Dunaju. Wiosna - pora kwitnienia roślin i ptasich godów, to wymarzony moment na odwiedzenie tego miejsca. Życie tętniące w lagunach i starorzeczach będziemy obserwować na wyciągnięcie ręki pływając po wodnym labiryncie łodziami, z sąsiednich wzgórz ogarniemy natomiast cały ogrom tych rozległych bagien!

Ptasi raj w Delcie Dunaju

Bezkresne, dziewicze rozlewiska uchodzącego do morza Dunaju to raj dla niezliczonych gatunków ptaków. Symbolem Delty jest pelikan baba, który znajduje tu odpowiednie dla siebie śrdowisko życia. Przemierzając w drewnianych łodziach liczne odnogi rzeki, przyjrzymy się z bliska tym zadziwiającym ptakom, które przez wieki obrosły mitami i legendami. Rozlewiska goszczą także wiele gatunków czapli, kaczek, ibisów oraz kolonie zagrożonych wyginięciem kormoranów małych. Rozległy obszar Delty, penetrujący coraz głębiej Morze Czarne to w tej chwili blisko 3,5 tys. km kwadratowych objętych w dużej mierze ochroną ścisłą (rezerwat UNESCO). Jest to także ojczyzna 15 tys. ludzi, trudniących się głównie rybołówstwem, a żyjących niekiedy bez prądu, telefonu i bieżącej wody, w wioskach, do których dotrzeć można jedynie wodą.

Jadąc do Babadag...

Rumunia to także osobliwy folklor i wspaniali ludzie. Andrzej Stasiuk w swojej książce napisanej w podróży po tym kraju pisze, iż mieszkańcy dokonali tu cudu "życia poza czasem i poza historią". My odwiedzimy wzgórza i laguny w okolicy Babadag, gdzie podobnie jak w Delcie, czas zatrzymał się także dla przyrody - niemal nieskażonej ludzką cywilizacją. Ta zaginiona Europa nosząca miano "ukrytej we wsiach, górach i ruinach", stanowi teraz wschodni przyczółek Unii Europejskiej. Przyroda mokradeł pozostaje jednak nietknięta i oczaruje nas swoim bogactwem i egzotyką.

Węgierska puszta

Daleka droga na czarnomorskie wybrzeże Rumunii wiedzie przez Węgry - kraj słynący między innymi rozległymi, stepowymi równinami, nazywanymi na Nizinie Węgierskiej Pusztą. Są one środowiskiem życia wielu rzadkich w Europie, związanych ze stepami gatunków roślin i zwierząt. Będziemy mieć możliwość ich obserwacji podczas wycieczki w drodze powrotnej z Rumunii.

Program

  Dzień 1 (30-04-2016). Nocny przejazd z Krakowa do Rumunii. Wieczorem wyjazd z Krakowa, nocny przejazd do Rumunii.
 
P4060089.jpg Dzień 2 (01-05-2016). Miasto-twierdza Sighișoara Przed południem przyjazd do Sighișoaray, zwiedzanie jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Ciekawostką są schody drewniane zadaszone którymi wędrować będziemy do gotyckiego kościoła ewangelickiego. Sighișoara to XIV-wieczna twierdza z licznie zachowanymi bramami miejskimi. Centrum Sighișoary znajduje się pod ochroną jako znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, nocleg w Hotelu Poenita, www.poenita.ro
Sighișoara
 
P4060152.jpg Dzień 3 (02-05-2016). Tulcza i obserwacje ptaków Przejazd przez Rumunię do Tulczy - naszej głównej bazy wypadowej i noclegowej, po południu obserwacje w Dobrudży pod miejscowością Saraiu. Na zbiorniku zaporowym wody pitnej pierwsze obserwacje czapli modronosych, warzęch, ibisów kasztanowatych i wielu innych gatunków ptaków. Nocleg i trzy następne w Hotelu Europolis, www.europolis.ro
 
P4060198.jpg Dzień 4 (03-05-2016). Wzgórza Babadag, ptaki mokradeł Murighiol Wzgórza Babadag, wycieczka wzdłuż laguny Razim, twierdza w Enisali. Rano wyjazd do Murighiol – obserwacje ornitologiczne i przyrodnicze na bardzo płytkim rozlewisku. Gniazdują tutaj mewy czarnogłowe, szczudłaki, szablodzioby, hełmiatki, brodzce pławne a w okolicy polują kobczyki. Spotyka się również biegusy i brodźce w drodze na daleką Syberię. Dalej drogą wzdłuż największego jeziora Rumunii Razim do Babadag stanowiącego miejsce gniazdowania dudków, ortolana, orzełka włochatego oraz rzadkiej sikory żałobnej. Spotkamy tutaj też kraski, żołny oraz wróble śródziemnomorskie. Po południu naszym celem stanie się zdobycie na wzgórzu wspaniałej Twierdzy Enisala. Ze wzgórza oglądać będziemy wybrzeże Morza Czarnego z Laguną Razim. Wracając do Tulczy odwiedzimy miejscowość Babadag z tureckim Minaretem Gazi Ali Paszy z 1610 roku.
 
P4060346.jpg Dzień 5 (04-05-2016). Laguna Sinoie, obserwacje przyrodnicze Zwiedzanie Histrii oraz laguny Sinoie oraz rejon portu rybackiego w Jurilovca. Naszym celem głównym jest laguna Sinoie w pobliżu greckiego miasta Histria (Istros) – obecnie Istria. Obszar wypłyceń, trzcinowisk i terenow stepowych z roślinnością słonolubną to prawdziwy raj i lęgowisko dla ptaków. Napotkamy tutaj stada pelikanów różowych i kędzierzawych. Ibisy kasztanowate, warzęchy. Gniazdują tutaj również zwinne żwirowce łąkowe. Trzcinowiska to miejsce występowania wąsatek i trzcinniczka kaspijskiego. Na terenach suchych gniazdują kulony i kalandry szare. Po obserwacjach przyrodniczych zwiedzimy ruiny starego greckiego miasta Istros przechodząc do laguny Sinoie na kolejne obserwacje przyrodnicze. Po południu odwiedzimy okolice portu rybackiego w miejscowości Jurilovce.
 
P4060431.jpg Dzień 6 (05-05-2016). Rejs drewnianymi łodziami po Delcie Dunaju Rano wycieczka łodziami po delcie w rejonie jeziora Uzlina. Po drodze wzdłuż kanałow obserwacje gniazdujących krasek. Celem naszym są obserwacje przyrodnicze na jeziorze Uzlina które stanowi prawdziwy raj ptasi. Gniazdują tutaj podgorzałki, głowienki i wiele innych gatunków ptaków związanych z rozległymi płyciznami w otoczeniu trzcinowisk. Jezioro Uzlina zamieszkują obydwa gatunki pelikanów: różowy (zwany też baba) oraz kędzierzawy. Po południu lekki trekking z miejscowości Mahmudia na wzgórza Bestepe. Te ciekawe niewielkie wzgórza na obrzeżach Delty Dunaju stanowią atrakcyjne miejsce obserwacji wędrownych ptaków wiosną. Szczególnie ptaków drapieżnych takich jak krogulec krótkonogi, gadożer, kurhannik. Nierzadko nad wzgórzami bardzo blisko przelatują stada pelikanów.
 
P4060558.jpg Dzień 7 (06-05-2016). Rejs stateczkiem po Delcie Dunaju Kilkugodzinny rejs stateczkiem po delcie, nocny przejazd przez Rumunię. W ostatnim dniu udamy się głównym nurtem Dunaju odnogą Świętego Jerzego na kilkugodzinny rejs. Okolice miejscowości to liczne kolonie lęgowe warzęch, kormoranów małych, pelikanów różowych i kędzierzawych. W zależności od stanu wysokości wody decyzja o pływaniu w rejonie koloniach lęgowych ptaków podejmowana jest w ostatniej chwili przez miejscowego kapitana-przyrodnika z Tulczy. Nocny przejazd na Węgry.
 
P4060644.jpg Dzień 8 (07-05-2016). Wizyta w Parku Narodowym Hortobagy Przyjazd na nocleg w rejon Hortobagy. Przed noclegiem krótkie obserwacje na Puszcie w miejscu gniazdowania kolonii kobczyków. Nocleg w Motelu Patkos Csarda, www.patkoscsarda.hu
 
  Dzień 9 (08-05-2016). Powrót do Krakowa Powrót do Krakowa w godzinach popołudniowych

Warunki

Informacje dla uczestników wycieczki do Delty Dunaju Wiosna z pelikanami

Charakter wycieczki Jest to wycieczka przyrodnicza, której głównym celem są obserwacje roślin, zwierząt (przede wszystkim ptaków) i naturalnych krajobrazów. Wyjazdy z hotelu są przewidziane zwykle o 8 rano. Raz wyjedziemy wcześnie rano na obserwacje ptaków o świcie. Podczas wycieczki zaplanowanych jest wiele pieszych wędrówek, które odbywamy bez obciążenia – zabierając ze sobą tylko mały plecak z prowiantem i napojami. Trasy wycieczek zaczynają się w miejscu zakwaterowania lub też jesteśmy dowożeni, wyznaczona jest godzina powrotu/odjazdu, a przewodnik udziela wskazówek umożliwiających chętnym samodzielne spacery. Istnieje oczywiście możliwość wędrowania z przewodnikiem, który jednak nie pełni podczas tych wycieczek roli przewodnika górskiego i nie jest jego obowiązkiem dbanie, aby wszyscy Uczestnicy pokonali daną trasę.
Ocena własnych możliwości i ryzyka związanego z wędrowaniem w konkretnych warunkach terenowych należy do Uczestników. Również wszelkie możliwe podczas wycieczki kąpiele oraz fakultatywna wycieczka łodziami w delcie Dunaju są podejmowane przez Uczestników na własne ryzyko. W związku z wyżej opisanym charakterem wycieczki od Uczestników wymagane jest dobre zdrowie i kondycja.

Zakwaterowanie Będziemy nocować w 2-4-osobowych pokojach w hotelach i pensjonatach. Nie trzeba zabierać ze sobą śpiwora.

Transport Autokar lub bus na całej trasie, w czasie wycieczki zaplanowano 2 przejazdy nocne - dojazd do Rumunii oraz przejazd z Rumunii na Węgry. Miejsca w autokarze Uczestnicy będą zajmowali w kolejności, w której zgłosili się na wycieczkę.

Wyżywienie Zgodnie z warunkami nie jest zawarte w cenie wycieczki. Część żywności (przede wszystkim na przejazd do Rumunii) warto zabrać ze sobą, nie należy jednak przesadzać. Zapasy uzupełniać będzie można na miejscu. Ceny są bardzo podobne do polskich. Kuchnie nie są dostępne, będziemy korzystać z lokalnych knajpek i restauracji. Obiad lub ciepłą kolację w restauracji można zjeść w cenie od 7-10 EUR.

Co zabrać? Wygodne buty do chodzenia (nie muszą być nieprzemakalne, lepiej żeby były przewiewne), sandały (do łodzi) lub inne lekkie obuwie, klapki pod prysznic, przewiewne, lekkie ubranie (w ciągu dnia można się już spodziewać upałów, ale ranki bywają chłodne zwłaszcza podczas rejsu po Delcie), lekką kurtkę przeciwdeszczową, strój kąpielowy, czapkę lub chustę od słońca, krem z filtrem UV, apteczkę (dotyczy osób stale używających leków), lornetkę (istnieje możliwość wypożyczenia od nas lornetki na czas wycieczki, koszt wynosi 40 zł - zainteresowanych prosimy o kontakt), aparat fotograficzny, paszport/dowód osobisty.

Pieniądze ok. 100 EUR na wyżywienie,
ok. 75 EUR na bilety wstępu do zwiedzanych miejsc, napiwki, rejsy łodziami i statkiem po delcie Dunaju.
Warto również zabrać pieniądze na pamiątki i inne wydatki.

Liczba uczestników: 39 osób + Przemek

Przewodnik Przemek Kunysz

Przemek Kunysz Jest prezesem Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Od ponad 30 lat zajmuje się ornitologią i organizacją lokalnych wypraw ornitologicznych w Bieszczady i Pogórze Karpackie. W poszukiwaniu ptaków przemierzył wszystkie zakamarki Europy i tereny ościenne oraz ogromną część Afryki. Jest autorem blisko 100 opracowań ornitologicznych, zarówno naukowych jak i popularnonaukowych, gorącym zwolennikiem idei Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 i orędownikiem powstania Turnickiego Parku Narodowego na Pogórzu Przemyskim. Prowadzi wyprawy przyrodnicze w różnych częściach świata m.in. na Węgry, Svalbard, do Rumunii, krajów afrykańskich oraz do Wietnamu i na Kubę.

Po wyprawie

Pelikany na wiosnę

Na zdjęciu stoją od lewej: Daniel, Asia, Barbara, Rafał, Patrycja, Roman, Robert, Ewa, Beata, Agatka, Ania, Zbyszek, Ola, Adam, Jagoda, Asia,
Tomasz, Maria, Andrzej, Agnieszka, Ania, Ania, Bogdan, Irenka, Rafał, Jacek, Marysia, Jagoda, Marcin, Kierowca Tomek, Ania, Kierowca Michał
Klęczą lub siedzą od lewej: Adam, Beata, Paweł, Ania, Przemek, Danuta, Marysia, Małgosia, Zygmunt
Nie zgłosił się do zdjęcia: Hubert