Klub Podróży HORYZONTY.pl

WPE_mapa.jpg

Peru

Szlakiem złota Inków

16 dni (9 - 24 października 2016)

O wyprawie

NAJwiększe atrakcje Peru z listy światowego dziedzictwa UNESCO: Machu Picchu, historyczne centra miast Limy, Arequipy i Cuzco oraz linie Nazca
NAJwyżej położone jezioro żeglowne i jednocześnie NAJwiększe jezioro wysokogórskie na ziemi - Titicaca
NAJsłynniejsza oaza Ameryki Południowej - Huacachina
NAJsłynniejsza wysokogórska mumia dziecięca - Juanita
NAJwiększy na świecie zbiór ceramiki ludu Moche - Larco Muzeum
NAJgłębszy kanion na świecie - Colca
NAJbardziej niezwykły cmentarz pełen zmumifikowanych szczątków ludzkich - Chauchilla

Imperium Inków przed przybyciem Hiszpanów w XVI wieku liczyło 12 mln mieszkańców i rozciągało się prawie wzdłuż całego wybrzeża Pacyfiku, na terenie Peru i Boliwii wchodząc w głąb kraju. Było świetnie zorganizowane i rozwinięte. Podstawą gospodarki było rolnictwo tak mądrze nadzorowane, że Inkowie zwyczajowo posiadali nadwyżki żywności. Mimo, że nie znano koła a do transportu nie używano żadnych pojazdów mechanicznych, królestwo pokryte było imponującą siecią dróg i miast, których ruiny przetrwały do dziś. Machu Picchu, Ollantaytambo, Sacsayahuaman, mury dawnego Cuzco to tylko przykłady budowli inkaskich odwiedzanych w naszym programie.
Na czele imperium stał syn słońca i boski namiestnik - Sapa Inca. Słońce uznawano za główne bóstwo i wierzono, że każdy władca jest jego potomkiem. Dzień przesilenia zimowego (na półkuli południowej ok. 24 czerwca) zwane Inti Raymi było najważniejszym świętem inkaskim. Każdy władca miał swój własny pałac zwany panaca, otoczony był czcią poddanych i wielkim bogactwem. Złoto Inków to najczęściej naczynia rytualne, figurki, misy, biżuteria, monety, maski. Niektóre z nich można obejrzeć w prywatnej kolekcji w Muzeum Larco Limie. Złotem Inków nazywana jest również komosa ryżowa czyli quinoa - roślina stanowiąca główne pożywienie Inków, która jest bezglutenowa i dostarcza wszystkich aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowanie organizmu.

Konkwistadorzy

Francisco Pizarro przybył do wybrzeży Peru w fatalnym dla Inków okresie, kiedy byli zdziesiątkowani epidemią ospy i osłabieni wojną domową pomiędzy braćmi Atahualpą i Huascarem. Wykorzystał tę sytuację, uwięził władcę obiecując mu wolność w zamian za wypełnienie komnaty po sufit kosztownościami i złotem. Pomimo spełnienia obietnicy Inka został zabity. Armia inkaska po śmierci władcy rozpierzchła się, a kilkuset osobowa armia Pizarro w ciągu kilku lat opanowała całe imperium Inków. Złoto i cenne przedmioty wywożono galeonami z portu w Limie wprost na hiszpański dwór. Inków bezlitośnie zabijano albo sprowadzono do roli taniej siły roboczej. Rodziny konkwistadorów bogaciły się, a oni sami otoczeni przepychem i honorami zostawali zarządcami kolejnych prowincji. Miasta Inków niszczono, a na ich gruzach budowano strzeliste katedry chrześcijańskie, pałace i place na wzór tych hiszpańskich. Można je oglądać w Limie, Cuzco czy Puno.

Różnorodność przyrody

Podróż do Peru rozpoczyna się w Limie położonej nad Oceanem Pacyficznym. Miasto często pokryte jest charakterystyczną mgłą zwaną garúa tworzącą surowy klimat. Wybrzeże, tzw.costa, charakteryzuje suchy klimat, zimny Prąd Peruwiański i pustynny charakter. W programie znajduje się prawdziwa oaza z palmami obsypana dookoła piaskami pustyni oraz wyspy Ballestas pełne ptactwa, pingwinów i lwów morskich. Większa część wyjazdu to region Andów tzw. sierry i altiplano - płaskowyżu śródgórskiego na wysokości 3300-3800 m. n.p.m gdzie położone jest m.in. miasto Puno i jezioro Titicaca. Kanion Colca to wg niektórych źródeł najgłębszy kanion na ziemi. My nie zobaczymy go, jak większość wycieczek tylko z punktu Cruz del Condor, ale zejdziemy na jego dno by poznać okoliczne wioski, roślinność i oazę z naturalnymi źródłami.

Indianie, kuchnia i zwyczaje

Peru zamieszkiwane jest przez Kreoli - potomków Hiszpanów, mestizos czyli mieszańców ludności białej z indiańską i Indian, głównie z plemienia Quechua. Aby poznać ich bliżej i zobaczyć jak żyją wybierzemy się na wyspy jeziora Titicaca - Uros, Amantani i Taquile. Zakwaterujemy się na jedną noc u lokalnej rodziny na wyspie Amantani, w takich warunkach w jakich żyją na co dzień. Razem z Indianami zjemy przygotowane przez nich posiłki (może będzie to quinoa zwana złotem Inków), przyjrzymy się ich życiu i zwyczajom.
W Puno lub Cuzco dla chętnych będzie możliwość pójścia na kolację z pokazem tradycyjnych tańców indiańskich. Jeśli dopisze szczęście, gdzieś po drodze natrafimy na lokalną fiestę, a na pewno spróbujemy lokalnych przysmaków - świnki morskiej (cuy), sałatki z surowych ryb i owoców morza (ceviche) czy pisco sour - peruwiańskiego koktajlu na bazie trunku pisco, białek kurzych, limonki i likieru angostura. Spróbujemy również Inca Coli produkowanej od 1935 roku, napoju który w Peru wygrał konkurencję z tradycyjną Coca - Colą.

Program

  Dzień 1 (9.10.16 - nie). Wylot z Warszawy Wylot z Warszawy do Ameryki Południowej.
 
P2120598.jpg Dzień 2 (10.10.16 - pon). Lima - Miasto Królów, Pisco Pobyt w Mieście Królów założonym przez konkwistadora Francisco Pizarro. Kolonialna część miasta tzw. Centro Historico z Plaza de Armas, do którego przylega Pałac Arcybiskupi, Katedra i Pałac Prezydencki. Dworzec Kolei Transandyjskiej współprojektu inż. Ernesta Malinowskiego. Zwiedzanie kościoła i klasztoru Franciszkanów, w którym znajdują się malowidła ścienne, liczne relikwie oraz pierwszy limeński cmentarz! Po południu transfer do Pisco (ok. 4 h), nocleg.
 
P2120640.jpg Dzień 3 (11.10.16 - wto). Pisco – Islas Ballestas – Oaza Huacachina - Nazca Wycieczka na wyspy Ballestas nazywane Małymi Galapagos. Rezerwat Narodowy Paracas to najważniejszy na wybrzeżu Peru rezerwat ptactwa i zwierząt morskich. Wyspy zamieszkują kormorany, głuptaki, flamingi, pingwiny Humboldta, lwy morskie i pelikany. Z wysp eksportuje się guano – bogate w azot odchody ptaków wykorzystywane jako nawóz.
Przejazd pustynnym wybrzeżem przez region uprawy winorośli, gdzie wytwarzane jest Pisco – narodowy trunek peruwiański. Zwiedzanie bodega oraz degustacja trunków. Dalszy przejazd do oazy Huacachina – najsłynniejszej oazy Ameryki Południowej malowniczo położonej wśród piasków pustyni. Dla chętnych fakultatywna wycieczka buggies, samochodami przystosowanymi do jazdy po wydmach. Dużą dawkę adrenaliny zapewni nie tylko jazda buggies ale również możliwość zjazdu na deskach (sandboarding). Koszt wycieczki 35 usd (z ubezpieczeniem od sportów ekstremalnych).
Przejazd do Nazca na nocleg.
 
P2120671.jpg Dzień 4 (12.10.16 - śro). Płaskowyż Nazca, przedkolumbijskie cmentarzysko Chauchilla Dla chętnych lot nad liniami Nazca (koszt ok. 120 USD) - gigantycznymi wzorami geometrycznymi i figurami wyrytymi na płaskowyżu około 1500 lat temu. Rozciągają się one na obszarze około 50 km długości i 14 km szerokości dlatego widoczne są w całej okazałości tylko z lotu ptaka. Istnieje wiele teorii na temat powstania figur, jak dotychczas żadna nie udowodniona.
Wycieczka na cmentarzysko Chauchilla położone na pustyni około 30 km od miasta. Przedkolumbijscy mieszkańcy balsamowali zwłoki chowając je z cennymi przedmiotami. Choć groby zostały doszczętnie splądrowane w poszukiwaniu wartościowych pamiątek nadal pozostały mumie, które wywierają olbrzymie wrażenie na oglądających.
Transfer do Arequipy (ok. 9h) słynną autostradą Panamericana ciągnącą się niemal nieprzerwanie od Alaski po Ziemię Ognistą. Przyjazd około północy, nocleg w Arequipie.
 
P2120729.jpg Dzień 5 (13.10.16 - czw). Arequipa - zwiedzanie miasta i kompleksu klasztornego Św. Katarzyny Zwiedzanie Arequipy, zwanej Białym Miastem zbudowanego z białego tufu wulkanicznego (sillar) pochodzącego z licznych otaczających miasto wulkanów. Wizyta z muzeum Sanktuariów Andyjskich, w którym znajduje się najsłynniejsza wysokogórska dziecięca mumia zwana „Juanitą”. Została odnaleziona w 1995 roku na szczycie wulkanu Ampato będąc świadectwem wiary Inków w możliwość zyskania przychylności bogów poprzez składanie im na szczytach gór ofiar z dzieci.
Klasztor Św. Katarzyny założony w XVI wieku, do którego przyjmowano jedynie mniszki z najbogatszych hiszpańskich rodzin osiadłych w Peru po okresie konkwisty. Powierzchnia całego kompleksu przekracza 20 tys. m² i jest to „miasto w mieście” z ulicami, domami, placami.
Po południu czas wolny i dalsza aklimatyzacja na wysokości powyżej 2300 m n.p.m. Nocleg w Arequipie.
 
P1580155.jpg Dzień 6-8 (14-16.10.16 - pt-nie). Wyprawa do kanionu Colca - dwie opcje
OPCJA 1: Dla chętnych (koszt ok. 120 USD, z wyżywieniem) trzydniowy trekking do kanionu Colca. Przejazd do kanionu Colca przez Rezerwat Narodowy Salinas i Aguada Blanca, założony w celu ochrony vicuñii – najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Najwyższy punkt na trasie znajduje się na wysokości około 4900 m n.p.m. – rozrzedzone powietrze może dawać się we znaki. Początek trekkingu w Cabanaconde (3287 m. n.p.m), po drodze niesamowite widoki na kanion i okoliczne wioski położone wewnątrz. Pierwszy nocleg w kanionie w wiosce San Juan de Chuccho. Dzień drugi to dalsza eksploracja kanionu z trekingiem ok. 6 godzin. Nagrodą za trud wędrówki będzie przepięknie położona na dnie kanionu oaza Sangalle (1850 m n.p.m.) z ciepłym klimatem, bujną roślinnością i basenem! Po południu wypoczynek. Ostatni dzień rozpoczniemy po 3 rano wspinaczką na sam szczyt ściany kanionu. To dla każdego sprawdzian sił, ale też duża satysfakcja. Po dotarciu do Cabanaconde i śniadaniu przejazd na Cruz del Condor, z którego przy odrobinie szczęścia zobaczymy majestatycznie szybujące kondory. Kondor to symbol Andów, zwany królem gór. Spotkanie z grupą z opcji 2 w Chivay. Przejazd do Puno, nocleg. Uwaga! Wymagana dobra kondycja fizyczna.
OPCJA 2: Jeden dzień pobytu w Arequipie (czas wolny) + dwudniowa wycieczka do kanionu Colca (koszt ok. 100 USD: pakiet kanion + nocleg Arequipa). Przejazd do kanionu Colca przez Rezerwat Narodowy Salinas i Aguada Blanca, założony w celu ochrony vicuñii – najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Najwyższy punkt na trasie znajduje się na wysokości około 4900 m n.p.m. – rozrzedzone powietrze może dawać się we znaki. Dojazd do Chivay, zwiedzanie okolicy. Następnego dnia rano przejazd na Cruz del Condor, z którego przy odrobinie szczęścia zobaczymy majestatycznie szybujące kondory. Kondor to symbol Andów, zwany królem gór. Spotkanie z grupą z opcji 1 w Chivay. Przejazd do Puno, nocleg.
W OPCJI 2 nikt nie wziął udziału
 
P2120867.jpg Dzień 9-10 (17-18.10.16 - pon-wto). Jezioro Titicaca, pływające wyspy ludu Uros, nocleg u Indian Quechua Wycieczka na pływające wyspy ludu Uros, którzy nadal podtrzymują tradycje swych przodków. Wyspy, podobnie jak łodzie zbudowane są z trzciny totora, która jest także jednym z głównych składników pożywienia Indian Uros. Dalszy przejazd łodzią motorową na wyspę Amantani, gdzie nocleg u rodzin indiańskich z plemienia Quechua wraz z typową lokalną kolacją. Wieczorem możliwość podglądania codziennego życia mieszkańców lub udział w lokalnej fieście. Warto zaznaczyć, że na Amantani nie ma turystycznych hotelów. To wyspa niekomercyjna, zamieszkana w 100% przez Indian. Turyści nocują w prawdziwych lokalnych domach, w takim środowisku w jakim na co dzień żyją miejscowi. Następnego dnia przepłynięcie na Taquile. To piękna wyspa zamieszkana przez społeczność, w której przędzeniem i tkaniem zajmują się głównie mężczyźni.
Powrót do Puno. Nocny przejazd autobusem rejsowym do Cuzco.
 
P2120917.jpg Dzień 11 (19.10.16 - śro). Cuzco - dawna stolica Inkaskiego Imperium Odpoczynek po nocnej podróży. Zwiedzanie centrum „pępka świata” czyli Cuzco wraz z placem głównym – Plaza de Armas, katedrą, Świątynią Słońca. Spacer po dawnych ulicach takich jak Hatunrumiyoc, gdzie w świetnie zakonserwowanym murze pałacu szóstego Inki - Inka Roca znajduje się słynny szesnastokątny kamień.
Po południu zwiedzanie okolicznych ruin Cuzco - twierdzy Sacsayahuaman oraz miejsca kultu inkaskiego Quenqo. Nocleg w Cuzco.
 
P2120921.jpg Dzień 12 (20.10.16 - czw) Święta Dolina Inków Wycieczka do Świętej Doliny Inków położonej w dolinie rzeki Urubamba. Dzięki bardzo żyznym ziemiom i tarasowym polom uprawnym dolina była inkaskim rolniczym „El Dorado”. Wizyta w ruinach miasta inkaskiego Pisac oraz na kolorowym indiańskim targowisku. Po południu zwiedzanie uroczego kamiennego miasteczka Ollantaytambo z twierdzą inkaską górującą nad miastem. W twierdzy znajdują się imponujące monolity, a stoki skalne wykorzystano jako spichlerze oraz więzienie. Samo miasteczko Ollantaytambo jest jednym z lepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków, gdyż zostało wybudowane na pozostałościach murów inkaskich.
Wieczorny przejazd pociągiem do Aguas Calientes, nocleg.
 
P2120979.jpg Dzień 13 (21.10.16 - pt). "Zaginione miasto Inków": Machu Picchu Wcześnie rano wyprawa do ruin tzw. „Zaginionego miasta Inków”, odkrytego dla świata dopiero w 1911 roku przez amerykańskiego historyka Hirama Binghama. Prawdopodobnie miasto zostało opuszczone przed najazdem hiszpańskich konkwistadorów. Dlatego ocalało i jest tak dobrze zachowane do dnia dzisiejszego. Wczesne zwiedzanie miasta to niezapomniane widoki wynurzania się ruin z porannej mgły. Rano jest też stosunkowo niewielu turystów.
Dla chętnych możliwość wspinaczki na szczyt Huyana Picchu (to ta duża prawie pionowa góra w tle, będąca na wszystkich widokówkach), z której rozpościera się wspaniały widok na całe ruiny. Chęć wspinaczki należy potwierdzić w momencie rezerwacji wycieczki, limit dzienny 400 osób, koszt 10 USD.
Powrót pociągiem do Cuzco, nocleg.
 
P2130056.jpg Dzień 14 (22.10.16 - sob). Cuzco - dalsze zwiedzanie miasta Czas wolny w Cuzco na samodzielne odkrywanie miasta i ostatnie zakupy, przelot do Limy, nocleg.
 
P2130060.jpg Dzień 15 (23.10.16 - nie). Lima, wylot do Europy Lima. Wizyta w muzeum Rafael Larco Herrera, które posiada największy na świecie prywatny zbiór ceramiki starożytnego ludu Moche i Nazca. Oprócz ponad 40.000 sztuk ceramiki i 5.000 sztuk złota i tekstyliów Larco Museum słynie z galerii prekolumbijskich erotycznych ceramik.
Wylot do Europy.
 
  Dzień 16 (24.10.16 - pon). Przylot do Warszawy Przylot do Warszawy w godzinach przedpołudniowych.

Informacje dla Uczestników wyprawy do Peru

Charakter wyprawy: Jest to wyprawa o charakterze trampingowym, z elementami trekkingu (kanion Colca). Poznawcza o bardzo bogatym programie uwzględniającym elementy miejscowej kultury, historii, etnografii, przyrody i środowiska geograficznego. Codziennie odbywają się wycieczki i prawie codziennie zmieniamy miejsca zakwaterowania, więc należy oswoić się z pakowaniem bagażu i przejazdami. Peru to olbrzymi kraj i chcąc zrealizować tak bogaty program przemieszczamy się pomiędzy jego głównymi atrakcjami, czasem na długich kilkusetkilometrowych dystansach (3-9 godzin jazdy). Dzień zaczyna się ok. godziny 7-8 rano (czasem jak podczas wyjazdu do Machu już ok. 5 rano), a kończy wieczorem. Czas wolny na odpoczynek i zakupy przewidziany jest w Arequipie (popołudnie) oraz w Cuzco (cały dzień).
Wymagana jest dobra kondycja fizyczna (dla osób idących na trekking do kanionu). W kanionie Colca poruszamy się „na lekko” - tylko z małym plecakiem z przekąskami, wodą i ciepłą bluzą. Dzienne wycieczki w kanionie to 3-6 godzin trekkingu, spokojnym tempem obserwując przyrodę i robiąc zdjęcia. Przy wejściu z dna kanionu na jego szczyt (ok. 4 godzin wymagającego podejścia pod górę) można skorzystać z wynajmu muła. Kanion Colca leży na wysokości ok. 3200 m n.p.m., co należy uwzględnić przy ocenie własnych możliwości i ryzyka związanego z wędrowaniem w konkretnych warunkach terenowych. Na tej wysokości możliwe jest pojawienie się choroby wysokościowej jak również podczas pobytu w wysokogórskich miastach andyjskich (Puno, Cuzco). Najwyższa przekraczana przełęcz (autobusem) leży na wysokości 4950 m n.p.m.

Zakwaterowanie: Noclegi w hotelach klasy turystycznej na bazie pokojów 2-3 osobowych z prywatną łazienką. Zazwyczaj dobrze zlokalizowane, w samym centrum. Na jeziorze Titicaca na wyspie Amantani nocleg u lokalnych rodzin w pokojach bez łazienek (dostęp do ubikacji na zewnątrz, brak możliwości kąpieli). Grupa podzielona będzie na mniejsze grupy (od 2 do 6 osób) i zakwaterowana u różnych rodzin. Warto wziąć dla rodzin i ich dzieci drobne upominki z Polski (malowanki, przybory szkolne) lub zakupione na miejscu (ryż, mąkę, cukier, kawę, owoce).
Podczas trekkingu do kanionu Colca zakwaterowanie w chatach w pokojach wieloosobowych, dostęp do ubikacji i prysznica z zimną wodą na zewnątrz. Zazwyczaj pokoje wyposażone są w pościel, koce, często podwójne i ręczniki. W Peru nie ma ogrzewania, więc nawet gdy temperatura spada poniżej 0°C trzeba się opatulić kocami. Śpiwór nie jest koniecznością, przydaje się do dogrzania się lub podczas nocnej podróży autobusem.
W niektórych miastach jak Cuzco, La Paz, Puno może wystąpić problem z ciepłą wodą. Trudno przewidzieć taką sytuację ponieważ sieci wodociągowe w tych miastach niedomagają i braki ciepłej wody występują nawet w hotelach pięciogwiazdkowych. W niektórych hotelach jest możliwość skorzystania z pralni. Przy podwójnych noclegach w jednym miejscu można wyprać ubrania, nie ma konieczności zabierania „na zapas”. Przewidziane pranie – Arequipa dzień 5, Cuzco dzień 11. W wielu hotelach jest dostęp do bezpłatnego Wi-Fi.
Podczas wyjazdu istnieje możliwość zakwaterowania w pokoju 1-oosbowym za dodatkową opłatą. Ilość pokoi 1-osobowych jest ograniczona. W przypadku chęci skorzystania z takiej możliwości prosimy o kontakt z biurem w celu potwierdzenia ceny i dostępności miejsc.

Wyżywienie: Wyżywienie nie jest zawarte w cenie wyjazdu za wyjątkiem wycieczki na wyspę Amantani, gdzie w cenie jest obiad, kolacja i śniadanie przygotowane przez rodzinę, u której nocuje grupa. Na posiłki sugerujemy przeznaczyć kwoty od 2-5 USD (cena śniadań, przekąsek czy jedzenia z ulicy) do 5-15 USD (obiad/kolacja w restauracji). Kwota 15-20 USD dziennie powinna być wystarczająca na całodzienne wyżywienie z napojami. Śniadania zwyczajowo można zamówić w hotelu. Jest to wygodniejsza i tańsza forma od śniadań na mieście, ale dosyć monotonna. Zazwyczaj jest to kawa lub herbata, pieczywo, masło, dżem, czasem ser i jajecznica, często świeżo wyciskany sok. Obiadokolacje można zamawiać na mieście, w restauracjach, knajpach turystycznych lub w tańszych jadłodajniach. Można jeść grupowo wraz pilotem, można też indywidualnie.
Przekąski na podróże autobusem, trekking do kanionu Colca czy na czas codziennych wycieczek można zakupić w Polsce i przywieźć ze sobą (batoniki energetyczne, suszone owoce, suchary, orzechy). Ale też nie ma problemu z ich zakupieniem na miejscu. Niektórzy twierdzą, że są ciekawsze niż krajowe. Dostępność sklepów z żywnością jest duża.
Na wyjeździe nie ma możliwości przygotowywania własnych posiłków. Można kupić owoce, które w Peru są bardzo ciekawe (np. owoc kaktusa), przyda się zatem nóż do obrania. Wegetarianie nie powinni mieć problemu z zakupieniem żywności. Jeśli jedzą ryby i owoce morza to ich obfitość występuje nie tylko na wybrzeżu, ale również na Alitplano (np. pstrągi z jeziora Titicaca).
Kuchnia peruwiańska jest bardzo bogata i smaczna, tym samym rodzi się okazja do spożycia mięsa z alpaki, świnki morskiej, koźliny, jagnięciny, langusty, ośmiornicy i innych. Oczywiście nie można oprzeć się delektowaniu tymi egzotycznymi potrawami, trzeba jedynie przestrzegać zasady spożycia ewentualnie owoców czy soków PRZED posiłkami. Mięso należy kupować obrobione termicznie (gotowane, smażone czy z grilla). Przy daniach mięsnych dobrze dodawać warzywa dla lepszego trawienia.

Transport: Na dłuższych trasach i podczas nocnego przejazdu transport odbywa się autobusami rejsowymi, które w Peru są bardzo wygodne, z podnóżkami i siedzeniami rozkładanymi do pozycji półleżącej. Na krótszych trasach oraz podczas wycieczek będą to autobusy lokalne lub wynajęty bus. Na trasach dojazdowych lotnisko lub dworzec autobusowy – hotel transfer taksówkami. Pociągiem dostaniemy się do Aguas Calientes, skąd busem na wzgórze Machu Picchu, powrót do Cuzco pociągiem. Na wyspy jeziora Titicaca rejs łodzią motorową (zadaszoną, siedzenia wewnątrz) a na wyspy Ballestas odkrytą łodzią z plastikowymi siedzeniami. W oazie Huacachina możliwość spróbowania jazdy buggies, wyspecjalizowanej w zjazdach po wydmach oraz samodzielnego zjazdu na desce sandboardingowej (można zjechać na brzuchu).
Peru to duży kraj dlatego przejazdy pomiędzy punktami programu to często odległości kilkusetkilometrowe. Najdłuższy przejazd Nazca – Arequipa ok. 9 godzin, przejazd nocny Puno – Cuzco trwa ok. 7 godzin, pozostałe przejazdy są krótsze 2-6 godzin jazdy. W cenie jest przelot lokalnymi liniami na trasie Cuzco – Lima.
Bilety lotnicze wykupowane są dla Uczestników po potwierdzeniu wyjazdu. Dokładny rozkład lotów przesyłany jest w informacjach wyjazdowych. Loty odbywają się liniami regularnymi, nie korzystamy z przelotów czarterowych. Podczas przelotów głównych, w zależności od oferty przewoźnika, istnieje możliwość zamówienia posiłków wegetariańskich oraz innych posiłków podyktowanych specjalną dietą.
Miejsca w samolocie przydzielane są w zależności od ich dostępności. Staramy się rezerwować miejsca obok siebie, jednak nie zawsze jest taka możliwość.

Warunki klimatyczne: Warunki pogodowe będą zróżnicowane w zależności od regionu i pory dnia. Okolice Tititaca, Cuzco, okolice Arequipa, Kanion Colca – są to tereny położone wysoko nad poziomem morza (od 2.000 do ok. 3.600 m n.p.m.) - w ciągu dnia powinno być słonecznie i chłodno (od 5-20 °C w zależności od wysokości), a w nocy zimno (0-10°C, temperatury mogą być nawet ujemne). W odcinku pustynnego wybrzeża (Lima, Nazca) w ciągu dnia może być bardzo ciepło, nawet w okolicach 30°C. Pora deszczowa w górach rozpoczyna się w listopadzie i trwa do kwietnia, z największymi opadami w miesiącach styczeń – marzec. Zarówno w październiku jak w kwietniu mogą zdarzyć się przelotne, najczęściej wieczorne deszcze. Ze względu na opady jak i temperatury (czerwiec – wrzesień jest chłodniejszy) jest to dobry czas na podróż do Peru.

Informacje zdrowotne: Szczepienia nie są wymagane. Zalecane są szczepienia na: błonica, tężec, polio, wirusowe zapalenie wątroby „żółtaczka” typu A i B, żółta febra, tyfus. Część z nich zalecana jest również w Polsce, więc prosimy sprawdzić – może mają Państwo aktualne. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Podczas wyprawy nie podróżujemy w strefie zagrożenia malarycznego.
Podczas wyprawy będziemy przebywać na wysokości do 5.000 m n.p.m., gdzie występuje zmniejszona zawartość tlenu w powietrzu mogąca spowodować wystąpienie choroby wysokościowej. Najbardziej narażeni na nią będziemy na początku pobytu, zanim zdobędziemy aklimatyzację. Ryzyko jej wystąpienia istnieje także wówczas, gdy w ciągu dnia znacząco zwiększamy wysokość kolejnego noclegu. U większości ludzi początkowe objawy takie jak: bóle głowy, nudności, ogólne osłabienie, bezsenność dość szybko mijają, ale w szczególnych przypadkach może nawet zaistnieć konieczność wycofania się na niższą wysokość. W skrajnych przypadkach nałożenia się niedoboru tlenu na niektóre choroby przewlekłe (np. układu krążenia, układu oddechowego, cukrzycę) konsekwencje mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego też ze względu na długodystansowy charakter trampingu prosimy skonsultować pobyt w warunkach wysokogórskich z Państwa lekarzem.

Dokumenty: Paszport biometryczny, ważny pół roku od daty wylotu z Limy z minimum dwoma stronami wolnymi. Wizy nie są wymagane.
Prosimy zabrać kserokopię paszportu, ewentualnie skan zachowany w skrzynce pocztowej online lub na pamięci przenośnej. W przypadku zagubienia paszportu ułatwia to proces wydania dokumentu zastępczego.

Pieniądze: Do krajów Ameryki Południowej lepiej jest wziąć ze sobą dolary amerykańskie niż euro. Banknoty powinny pochodzić z najnowszych emisji – po 1996 roku, a nawet po 1999 roku! Wyłącznie „duże głowy”! Banknoty zabierane ze sobą nie mogą być zniszczone, naddarte, ani popisane! Prosimy zwrócić na to uwagę dokonując wymiany pieniędzy! Banknoty nawet odrobinę naddarte lub popisane nie są wymieniane na lokalną walutę.
Po przylocie na lotnisku można wymienić drobna sumę pieniędzy (ok. 50 USD), a resztę już w mieście w kantorze ze względu na lepszy kurs. Pieniądze można wymieniać w kantorach i bankach. Nie należy wymieniać ich na ulicy. Jest możliwość wypłacenia gotówki z bankomatu (tylko w większych miastach jak Lima, Arequipa, Cuzco, Puno) w solach, niektóre bankomaty oferują również wypłatę w dolarach. Różnice kursowe są nieznaczne. Wysokość prowizji zależy od banku, można dowiedzieć się o kosztach transakcji przed wylotem w swoim banku.
Należy wziąć odpowiednie środki pieniężne na serwis, który jest poza ceną wycieczki: wyżywienie, wycieczki fakultatywne, wejście na Huayna Picchu, bilety wstępów, napiwki oraz wydatki natury osobistej (pamiątki, rozmowy telefoniczne, drinki). Kartą można płacić w sklepach z pamiątkami czy restauracjach tylko w większych miastach i tylko w wybranych sklepach.
Walutą Peru jest sol peruwiański (PEN). Kursy walut (dane z grudnia 2015):
- 1 USD = 3,36 PEN
- 1 PEN = 1,17 PLN
Ceny produktów żywnościowych są porównywalne do cen w Polsce. Przykładowe ceny wybranych produktów: woda 2-4 PEN, piwo 6-8 PEN, kawa na mieście 5-8 PEN.

Elektryczność: Napięcie sieciowe wynosi 220V, częstotliwość 60 Hz. Należy zakupić przejściówkę - dwa płaskie równoległe bolce (takie jak w Ameryce Północnej). W hotelach jest możliwość ładowania baterii poza wyprawą do kanionu Colca i na jez. Titicaca.

Atrakcje fakultatywne:
- Przelot nad liniami Nazca – ok. 120 USD (z podatkiem lotniskowym)
- Oaza Huacachina – jazda buggies + sandboarding – ok. 25 USD + 30 PLN (ubezpieczenie od sportów ekstremalnych)
- Kanion Colca wersja 1 z trekkingiem (3 dni) ok. 120 USD (transport, trekking, przewodnik, noclegi, wyżywienie)
- Lub kanion Colca wersja 2 bez trekkingu (1 dzień w Arequipie, 2 dni wycieczka) – koszt ok. 100 USD (transport, przewodnik, nocleg, bez wyżywienia, dodatkowy nocleg w Arequipie)
- Bilet wstępu na Huyana Picchu (w ruinach Machu Picchu) – 10 USD
- Informujemy, że limit wejściówek na Huyana Picchu to 400 osób dziennie. Na miesiąc przed wyjazdem często nie ma szans na zdobycie biletu dlatego w przypadku tego wejścia prosimy o szybką decyzję.
Gdy ktoś nie decyduje się na wycieczkę fakultatywną ma czas wolny do swojej dyspozycji.

Co zabrać?

Dokumenty:
- paszport i ksero jego pierwszej strony (ze zdjęciami)
- pieniądze: na wpłatę kwoty dolarowej za wycieczkę (do przekazania pilotowi), na wycieczki fakultatywne, wyżywienie i wydatki natury osobistej.

Pakowanie: Zdecydowanie polecamy spakowanie się do jednego plecaka/torby podróżnej – ze względu na wygodę podróżowania i ilość miejsca przeznaczonego na bagaże. Dodatkowo na pewno przyda się mały, podręczny plecak na dzienne wypady i pas-skrytka na pieniądze i dokumenty.
Odzież powinna być dostosowana do zróżnicowanych temperatur. Najlepiej ubierać się „na cebulkę” czyli bawełniana koszulka, polar, ew. kurtka, spodnie z oddychających materiałów (można mieć z odpinanymi nogawkami). Daje to ochronę przed porannym chłodem, po ściągnięciu wierzchnich warstw idealne również na słoneczny, ciepły dzień.
- ciepła odzież: polar, bluza lub softshell, chustka na szyję, opaska lub czapka na głowę, kurtka chroniąca od zimna i deszczu, długie spodnie (2 pary), bielizna termiczna, ciepła piżama (lub leginsy/ kalesony i ciepły podkoszulek)
- lekka odzież: T-shirty (oddychające), spodnie z odpinanymi nogawkami (ew. spodenki), cienka koszula
- buty: wygodne buty trekkingowe, sandały lub lekkie zakryte obuwie, klapki pod prysznic
- na słońce: lekkie nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, kremy z wysokim filtrem, szybkoschnący ręcznik, strój kąpielowy (basen na świeżym powietrzu w kanionie Colca)
- inne: wtyczki – system amerykański, aparat fotograficzny i zapasowe baterie, środek przeciw komarom, latarka (najlepiej czołówka); scyzoryk
przydatne: dmuchana poduszka – zagłówek na długie przejazdy, stoper do uszu, termos, suszarka do włosów

Apteczka:
- leki p/biegunkowe (węgiel, loperamid - 10 tabletek, potas w saszetkach - ok. 10 sztuk)
- leki p/bólowe, leki p/przeziębieniowe
- bandaż elastyczny (1 szt.), środki opatrunkowe (bandaż, gaza, plastry, środek dezynfekujący)
- witaminy, sole mineralne; przydają się rozpuszczalne w wodzie pastylki typu Plussszz (witaminy, energetyki z kofeiną czy sole mineralne)
- aspiryna w małych dawkach (100-200 mg) – można zażywać na wysokościach, zarówno w górach jak podczas podróży samolotem
- leki wg indywidualnych potrzeb.
Osoby cierpiące na choroby przewlekłe proszone są o zaopatrzenie się w odpowiednie leki na czas wycieczki.

Warunki

Koszt wybranych wycieczek fakultatywnych:
lot nad liniami Nazca (ok. $120),
wycieczki do kanionu Colca (dwie opcje od $100-$120),
wycieczka buggies + sandboarding w oazie Huacachina $25 (+ $10 ubezpieczenie od sportów ekstremalnych),
wejście na szczyt Huyana Picchu w ruinach Machu Picchu $10.

Liczba uczestników: 13 osób + Martyna

Przewodnik Martyna Kloska

Martyna Kloska Od kiedy tylko pamięta ciągnęło ją do lasu, w góry, w nieznane. Zaczęło się od rodzinnych wycieczek i górskich wędrówek po Polsce, ale z czasem docierała coraz dalej, wyżej, ciekawiej. Poznała rozległe przestrzenie i olśniewające parki narodowe Ameryki Północnej, świetlistą tajgę i niekończące się stepy Mongolii, surowość gór Tien-Shan i barwne bazary w Kirgistanie, a także urokliwe zakątki w Europie. Znikała na parę dni, tygodni lub miesięcy. Nieraz samotnie. Nigdy dosyć. Skończywszy studia (Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska na UW) poczuła, że świat stanął przed nią otworem i zanim się da uwiązać to trzeba ruszyć w dal. Z bardzo luźnym planem działania, ale z ogromną dawką optymizmu ruszyła w 2004 r. do Peru. Miał to być początek rocznej wędrówki po Ameryce Południowej, ale Peru już jej nie puściło. Po pół roku poprowadziła swój pierwszy trekking i spodobało jej się, że można połączyć przyjemne z pożytecznym. Po roku wróciła do Polski, ale już parę miesięcy później siedziała z biletem w jedną stronę w samolocie do Peru. Od 2005 r. zajmuje się organizowaniem wypraw po Peru i Boliwii. Z Horyzontami związana (z przerwami) od 2006 r. Obecnie pilotuje dużo rzadziej, a w Limie zapanować nad grupą pomaga jej czasami córeczka Alina.

Po wyprawie

P2120981.jpg"

Na zdjęciu od lewej: Bernadetta, Ula, Martyna, Maria, Staszek, Gosia, Joasia, Mariusz, Ewa, Edward, Zygmunt, Adam, Michał, Tomek